Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Faktoring a płynność finansowa

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że jednym z najtrudniejszych zadań w prowadzeniu biznesu jest bieżące zarządzanie płynnością finansową. Szczególnie w sytuacji, gdy firma ma wielu kontrahentów, zmaga się z zatorami płatniczymi lub funkcjonuje w środowisku, w którym kredytowanie sprzedaży jest wręcz standardem. Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach? Gdzie szukać środków na bieżące regulowanie własnych zobowiązań?

Płynnościowe wyzwania stojące przed przedsiębiorcami

W wielu branżach wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności jest dziś standardem, a nawet warunkiem rozpoczęcia współpracy biznesowej. O ile dla kontrahenta kredyt kupiecki jest bardzo korzystny, sprzedającego stawia w dość trudnym położeniu. Musi on bowiem oczekiwać na opłacenie przez kontrahenta faktury kilka tygodni czy nawet miesięcy, a w tym czasie finansować bieżącą działalność z innych środków.

Gdzie szukać środków na wypłatę wynagrodzeń, opłacenie czynszu czy uregulowanie zobowiązań względem ZUS-u i Urzędu Skarbowego? Możliwości jest co najmniej kilka. Jeśli przedsiębiorca nie dysponuje środkami własnymi, może sięgnąć po jakikolwiek produkt kredytowy, oferowany przez bank. Musi jednak w takiej sytuacji liczyć się z tym, że konieczne będzie udokumentowanie dochodów i wykazanie się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Między innymi z tego względu warto zainteresować się alternatywnymi rozwiązaniami – jednym z nich jest usługa faktoringu dla firm.

Jak działa faktoring?

Faktoring stanowi niezwykle skuteczne narzędzie w walce o utrzymanie płynności. Pozwala niemal od ręki odzyskać środki zamrożone na fakturach, jakie przedsiębiorca wystawił kontrahentom z odroczonym terminem płatności. Warunkiem jest jednak to, by nie były to faktury przeterminowane.

Jak faktoring działa w praktyce? Przedsiębiorca kontaktuje się z firmą faktoringową w celu odsprzedaży faktur – w wielu przypadkach formalności można załatwić w 100% online. Otrzymuje kwotę widoczną na fakturze lub określoną jej część na wskazany rachunek bankowy, a następnie rozlicza z faktorem koszt usługi. W rezultacie odzyskuje należne środki niemal natychmiast i może je przeznaczyć na dowolny cel – inwestycje, zakup materiałów czy wypłatę wynagrodzeń. Wszystko to bez zbędnych formalności i bez jakiegokolwiek wpływu na zdolność kredytową. Z uwagi na powyższe, faktoring może stanowić szybkie i niezwykle elastyczne źródło finansowania biznesu. Sprawdzi się zarówno w trudnej sytuacji, jak i wtedy, gdy przedsiębiorca poszukuje dodatkowych środków na inwestycję czy zakupy.

Ile kosztuje finansowanie faktur?

Mogłoby się wydawać, że faktoring to usługa droga i zarezerwowana wyłącznie dla dużych podmiotów, jednak nie jest to prawdą. Finansowanie faktur dostępne jest dla każdego, kto dysponuje stosowną fakturą – niezależnie od skali i rodzaju prowadzonego biznesu. Co więcej, usługa nie jest wcale tak droga, jak powszechnie się uważa, a dodatkowo można ją wrzucić w koszty i odpisać od niej podatek, dzięki czemu finalny koszt będzie istotnie niższy.