690 680 960

Dzisiejszej nocy spójrzmy w niebo. Nadlatuje kometa C/2011 L4 PanSTARRS

(Prognozowany przez NASA wygląd komety na marcowym niebie na początku zmierzchu. (NASA))

 

Dobre warunki pogodowe sprawiają, że warto dzisiejszej nocy spojrzeć w niebo. Chwilę po zachodzie słońca będzie widoczna kometa C/2011 L4 PanSTARRS. Kometa PanSTARRS (C/2011 L4) została odkryta w czerwcu 2011 roku przez przegląd nieba o nazwie Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (PanSTARRS). Zbudowana jest z minerałów, skał i lodu. Jej wiek szacowany jest na 4,5 mld lat.

Jak pokazują prognozy niebo dzisiejszej nocy będzie bezchmurne. Do obserwacji tego obiektu będzie potrzebna lornetka lub mały teleskop. Wprawny obserwator dojrzy ją gołym okiem. Kometa będzie świecić siłą 3 magnitudo. Jej jasność można porównać do gwiazd z Wielkiego Wozu. Kometę bez problemu powinniśmy odnaleźć na marcowym niebie dzięki Księżycowi. Wąski sierp naszego satelity będzie świecił kilka stopni nad kometą. Przy pomocy lornetki będzie można dojrzeć jej głowę i warkocz.

W drugiej połowie marca i na początku kwietnia kometa będzie znajdować się w konstelacji Andromedy i będzie widoczna wieczorem. Dzisiaj po zachodzie słońca o 17.44 szukajmy komety na zachodnim niebie tuż nad horyzontem. Największą atrakcją obserwacji na być spektakularny ogon gazu i pyłu kosmicznego, wyrzucanego w przestrzeń kosmiczną.

Kometa PanSTARRS pochodzi z fragmentu przestrzeni kosmicznej zwanej obłokiem Oorta. Jest to duży rój komet poza Neptunem i Plutonem. Co ciekawe już wkrótce, pod koniec 2013 i na początku 2014 roku nadleci druga kometa, 2012 S1 (ISON). Może dojść nawet do przyćmienia naszego Księżyca. Rok 2013 będzie dobrym okresem dla miłośników astronomii.

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach