Dzisiaj w Lublinie odbędzie się „STRAJK DLA ZIEMI”

Na całym świecie pod hasłem „Strajk dla Ziemi” odbywają się obywatelskie akcje na rzecz realnych działań chroniących klimat: odejścia od paliw kopalnych i ochrony ostatnich dzikich miejsc. Lubelski „spacer” ma na celu uwidocznienie związków lokalnych problemów z globalną perspektywą i największym wyzwaniem cywilizacyjnym naszych czasów. „Strajk” organizowany jest po to, aby politycy dostrzegli ekologiczne i klimatyczne zagrożenia.

Przekaz protestujących:
– odejście od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii
– porzucenie planów rozwoju górnictwa węglowego na Lubelszczyźnie, zwłaszcza rezygnacja z budowy kopalni w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego
– pełna ochrona Górek Czechowskich przed zabudową
– szybka i ambitna uchwała antysmogowa dla województwa lubelskiego

POWSTRZYMAĆ GLOBALNĄ KATASTROFĘ
Według zgodnych opinii naukowców z całego świata mamy 12 lat by zapobiec globalnej klimatycznej katastrofie – ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o połowę i zatrzymać wzrost średniej temperatury Ziemi na poziomie 1,5 stopnia.
Najważniejszym działaniem jest ograniczenie zużycia paliw kopalnych.
Węgiel powinien zostać pod ziemią. Również ten, którego wydobycie jest planowane na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.

NIE DLA KOPALNI NA POLESIU!
Sprzeciwiamy się rozwojowi górnictwa węglowego w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego. Plany kopalni „Karolina” w pobliżu Bagna Bubnów, nowe szyby „Bogdanki” w sercu Pojezierza i inne podobne projekty muszą trafić na śmietnik, jeśli mamy odpowiedzialnie myśleć o przyszłości. Ochrona zasobów wodnych i bezcennej przyrody Polesia jest ważniejsza od chwilowych zysków z wydobycia!

GÓRKI CZECHOWSKIE WIETRZNIE ZIELONE
W dobie zmian klimatycznych Lublin coraz bardziej potrzebował będzie zwartych terenów zieleni. Górki są zbyt ważne – jako siedlisko zagrożonych gatunków, kanał napowietrzający i „klimatyzator” północnej części miasta – by oddać je w ręce deweloperów i spekulantów. Wybudowanie 30-hektarowego blokowiska bezpowrotnie zniszczy charakter i funkcję tego miejsca.

STOP SMOG
Co roku co najmniej kilkuset mieszkańców Lubelszczyzny przedwcześnie umiera z powodu tzw. niskiej emisji – spalania złych paliw w wysokoemisyjnych piecach domowych. Domagamy się szybkiego przyjęcia przez Sejmik Województwa ambitnej uchwały antysmogowej usuwającej z użycia najgorsze paliwa i wyznaczającej datę likwidacji „kopciuchów”. Prace i przymiarki trwają już blisko 2 lata.

15.02 (piątek) godz 16.00
Plac Łokietka i deptak

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. EKO szajbusy 3..2..1 start hehe

  • Zjedz kilogram kiełbasy i się pochwal tym, że nie jesteś wegetarianinem.
   Zetnij drzewo i się chwal, że nie jesteś ekoszajbusem.
   Wyciągnij rower z piwnicy i wrzuć go do zalewu pokazując, że nie jesteś lewackim pedalarzem przy okazji potwierdzając pkt. 2.

   • Dokladnie, brawo Franio. Dodalbym jeszcze tylko, zeby pokazał na koniec swój obrzydliwie spasiony brzuch.. No ale przynajmniej nie jest eko, wdycha syf i nawet mu to nie przeszkadza, i kto jest szajbusem?

 2. „GÓRKI CZECHOWSKIE WIETRZNIE ZIELONE”. Wietrznie? Jesteście pewni?

 3. to czemu się nie zgodzili jak elektrociepłownia chciała przejść na ekologiczny odnawialny opał?
  co powiedzą na kilka tysięcy osób które będą zwolnione z kopalni. (doliczcie jeszcze tysiące osób na usługach transportu, firm sprzątających itp)
  jestem jeszcze ciekaw w jaki sposób dotrą na „strajk” (pewnie samochodem napędzanym paliwem nie odnawialnym)

  • Zwolnieni z kopalni, która jeszcze nie powstała? Serio? Czytać ze zrozumieniem to ty potrafisz czy nue masz w zwyczaju zagladac do ksiazek i ci to nie idzie? Przecież nikt nie chce burzyć bogdanki, chca by nie budowala ona nowych kopaln na terenach parku madralo. Nue wiem czemu tematy, ktore dotycza wszystkich, czyli ochrona naszego przyrodniczego dziedzictwa tak drazni wszystkich… Deweloperzy i biznesmeni wam wmowili, że eko to kewaki na hajsach sorosa, a wy lykneliscie i siejecie jad nineawisci, podczas gdy oni sie z was smieja i licza hajsy

   • Sam zacznij korzystać ze słownika i książek pacanie. Brak nowych miejsc wydobycia wiąże się z zakończeniem wydobycia. Złoża eksploatowane w tym momencie się w końcu skończą więc potrzebne są nowe „punkty wydobycia”.

 4. A chińczyk z was się śmieją.

 5. Kopalnia Bogdanka ma już koncesję na wydobycie na terenie złoża „Ostrów” już jest budowana infrastruktura podziemna wydobycie ma się zacząć w 2020 r także ekooszołomy już za późno na wasze pseudo protesty 🙂

 6. Po co nam wyngiel jak możemy kupić zajefajne wiatraki od nazistów.

 7. W pogoni za rozumem

  Nigdy do głowy by mi nie przyszło, żeby iść na taki strajk. Nie pasował bym tam i ogólnie czuł bym się obco wśród haseł z którymi się nie zgadzam. Gdyby człowiek (wróg Ziemi) wyginął z planety jak dinozaury to nie miało by to żadnego wpływu na temperaturę Ziemi. Wpływ na to ma aktywność Słońca i żebyśmy się wszyscy razem zejsrali to i tak na to wpływu nie mamy. Organizatorzy imprezy pt. „STRAJK DLA ZIEMI” powinni uczestnikom wydać motyki bo to jest właśnie porywanie się z motyką na Słońce. Wiem, że to nie wykopki ale może wtedy by coś do kogoś dotarło. Cała reszta to eko-tele-marketing, ogólnie gruba kasa.

 8. „Z badań bogactwa na świecie wynika, że 1 procent najbogatszych mieszkańców ziemi zgromadził niemal tyle bogactwa, co pozostałe 99 procent ludzkości. Koncentracja bogactwa w rękach wąskiej elity będzie jeszcze postępować.”

  Czytaj więcej: https://polskatimes.pl/jeden-procent-populacji-ma-prawie-tyle-pieniedzy-co-pozostale-99-procent/ar/3720682

  …i ten 1% ludzi ma REALNY wpływ na kształt obecnego/przyszłego świata, a nie Marsze dla Ziemii ;/

 9. Poszliby las posprzątać ,marnują czas .
  Trzeba działać ,a nie gadać .

 10. Na Górkach jak zrobią nowy park i bloki na obrzeżach nic się nie zmieni, nadal będzie to samo. Teren ładnie zagospodarują, będzie czysto

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia