Dziś swoje święto obchodzą sołtysi. Najaktywniejsi otrzymali nagrody oraz dyplomy (zdjęcia)
22:27 11-03-2025 | Autor: redakcja

W całym kraju jest ich ok. 40 tysięcy, są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, młodzi i starsi, na co dzień są pośrednikami między mieszkańcami a urzędami gmin. Mowa o sołtysach. Ich zadaniem jest reprezentowanie mieszkańców, dbanie o ich interesy, reagowanie na problemy, a przede wszystkim dążenie do rozwoju danej wsi.
Co ważne, sołtysi wykonują swoją pracę społecznie, gdyż z tytułu pełnienia tej funkcji nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Owszem, decyzją wielu rad gmin jest im przyznawana dieta, ale środki te są głównie rekompensatą za dojazdy na zebrania rady gminy. Do tego dochodzi prowizja od zebranego podatku. Tu jednak w wielu wsiach również nie ma z tego żadnych pieniędzy, gdyż mieszkańcy opłacają zobowiązania przez internet.
Aby wyrazić uznanie i wdzięczność za pracę sołtysów na rzecz lokalnej społeczności, ale również przypomnieć, jak ważna jest funkcja sołtysów i Rad Sołeckich corocznie 11 marca obchodzony jest Dzień Sołtysa. Z tej okazji dziś w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano uroczyste obchody tego wyjątkowego święta.
– Rola sołtysa jest kluczowa jeśli chodzi o samorządność. Na poziomie sołectw z jednej strony zaczynają się rodzić inicjatywy, zaś z drugiej – jesteście Państwo pierwszym i najważniejszym barometrem, diagnostą lokalnych potrzeb. Bardzo serdecznie dziękuję Wam za drogę, jaką wybraliście i jak dzielnie rozwiązujecie problemy lokalnych społeczności. Jesteście najbliżej obywatela i Wasz głos jest niezwykle ważny także dla nas. Wykonujecie fantastyczną pracę na rzecz sołectw, ale i naszego kraju – podkreślał Krzysztof Komorski.
W trakcie uroczystości wręczono nagrody oraz dyplomy i Medale 105-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego laureatom i uczestnikom wojewódzkiego etapu VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, mającego na celu promocję idei funduszu sołeckiego. Pierwsze miejsce przypadło dla sołtysa Skowieszyna w gminie Końskowola Marcina Zatorskiego za przebudowę stawu.
Drugie miejsce zajęła Krystyna Muciek z sołectwa Charz A w Nałęczowie. Tu doceniono rewitalizację sołeckiej polany Lepionki wraz z wykonaniem altany oraz elementów małej architektury w celu stworzenia miejsca integracji dla mieszkańców. Na trzecim miejscu podium uplasowała się Małgorzata Radomska sołtys wsi Kunów w gminie Firlej. W jej przypadku sfinalizowała modernizację budynku świetlicy wiejskiej wraz z budową boksu garażowego.
Galeria zdjęć





Sołtys Kątów Rybackich będzie?
Tak.
Poprowadzi wykład o przeciwdziałaniu agresji na drodze.
To Komorski jest sołtysem? Awans?
jeden nie dawno mocno świetował