Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Żółwia, Spedytora oraz Wymiaru Sprawiedliwości

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy

W niedzielę 23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Został on zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. Organizacja ta została założona w 1990 roku przez małżeństwo Susan Tellem i Marshalla Thompsona. Celem ustanowienia Światowego Dnia Żółwi jest uświadamianie społeczeństwa, że każdy chociaż w drobnej części może przyczynić się do ochrony tych zwierząt. W Polsce święto to jest obchodzone od 2009 roku.

W naszym kraju jedynym naturalnie występującym gatunkiem żółwia jest żółw błotny. Od 1935 roku objęty jest on ścisłą ochroną gatunkową. Jednocześnie jest też wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia EN, czyli gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.

Jeżeli chodzi o Dzień Spedytora, został on ustanowiony, aby przypomnieć, jak trudny i odpowiedzialny jest to zawód. Głównym zadaniem spedytora jest organizacja przewozu ładunku przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych dróg, środków i sposobów transportu. Najprościej pracę spedytora można określić jako „opiekę nad przesyłką” w trakcie jej całej drogi oraz organizację wszelkich działań związanych z przewozem ładunku.

Z kolei Dzień Wymiaru Sprawiedliwości został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Jego celem jest zaś upamiętnianie bezkompromisowej postawy w dążeniu do sprawiedliwości, symbolizuje też niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy. Święto to jest obchodzone w całej Europie w rocznicę śmierci włoskiego sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji. Zostali oni zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

2 komentarze

  1. Leonardo, Donatello, Michelangelo, Raphael – wszystkiego najlepszego 🙂

  2. łazi jak Marek wokół straganu

    Dzień żółwia i w tym samym dniu dzień wymiaru sprawiedliwości – mam skojarzenia, że nie jest to przypadek.

Z kraju