690 680 960

Dziś Dzień Żółwia, Spedytora oraz Wymiaru Sprawiedliwości

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy

W niedzielę 23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Został on zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. Organizacja ta została założona w 1990 roku przez małżeństwo Susan Tellem i Marshalla Thompsona. Celem ustanowienia Światowego Dnia Żółwi jest uświadamianie społeczeństwa, że każdy chociaż w drobnej części może przyczynić się do ochrony tych zwierząt. W Polsce święto to jest obchodzone od 2009 roku.

W naszym kraju jedynym naturalnie występującym gatunkiem żółwia jest żółw błotny. Od 1935 roku objęty jest on ścisłą ochroną gatunkową. Jednocześnie jest też wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia EN, czyli gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.

Jeżeli chodzi o Dzień Spedytora, został on ustanowiony, aby przypomnieć, jak trudny i odpowiedzialny jest to zawód. Głównym zadaniem spedytora jest organizacja przewozu ładunku przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych dróg, środków i sposobów transportu. Najprościej pracę spedytora można określić jako „opiekę nad przesyłką” w trakcie jej całej drogi oraz organizację wszelkich działań związanych z przewozem ładunku.

Z kolei Dzień Wymiaru Sprawiedliwości został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Jego celem jest zaś upamiętnianie bezkompromisowej postawy w dążeniu do sprawiedliwości, symbolizuje też niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy. Święto to jest obchodzone w całej Europie w rocznicę śmierci włoskiego sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji. Zostali oni zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

2 komentarze

  1. Leonardo, Donatello, Michelangelo, Raphael – wszystkiego najlepszego 🙂

  2. łazi jak Marek wokół straganu

    Dzień żółwia i w tym samym dniu dzień wymiaru sprawiedliwości – mam skojarzenia, że nie jest to przypadek.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli