Dziś Dzień Śniadania, Zięcia, Lekarzy Weterynarii, Zwierząt Laboratoryjnych, Tai-Chi oraz Solidarności Młodzieży

Każdego dnia w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W sobotę 24 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania. Święto to zostało ustanowione w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na to, jak ważne jest zjedzenie tego porannego posiłku. Organizowane jest pod hasłem „Znajdź czas na śniadanie”. Naukowcy od lat bowiem zaznaczają, iż śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Jego celem jest dostarczenie energii niezbędnej na cały dzień oraz pobudzenie do działania. Dlatego też ważne jest, co rano jemy.

Z kolei Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii został ustanowiony w 2000 roku przez Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii, aby uświadomić jak ważną rolę spełniają Lekarze Weterynarii w społeczeństwie. Chodzi o podkreślenie wkładu przedstawicieli tego zawodu w troskę o zdrowie zwierząt czy też dbanie o utrzymanie ich dobrostanu. Do tego dochodzi również zapewnianie bezpieczeństwa żywności, bezpieczeństwa w handlu zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego jak też ochrona zdrowia publicznego. Święto to co roku przypada na ostatnią sobotę kwietnia.

Jeżeli chodzi o Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji zwany też Światowym Dniem Zwierząt Laboratoryjnych, został on ustanowiony w 1979 roku przez obrońców zwierząt jako sprzeciwem wobec wiwisekcji, czyli badaniom na żywych zwierzętach. Pomysłodawcą święta jest brytyjskie National Anti-Vivisection Society, czyli najstarsza na świecie organizacja walczącą z przeprowadzaniem testów na zwierzętach.

Kolejnym przypadającym na dzisiaj świętem jest Dzień Tai-Chi. Ustanowiono go z inicjatywy Billa Douglasa, instruktora i promotora ćwiczeń Tai Chi i Chi Kung w USA. Celem jest popularyzacja chińskich form ćwiczeń, których uprawianie przyczynić się może do poprawy zdrowia. Zgodnie z tradycją, co roku w ostatnią sobotę kwietnia, o godzinie 10.00 na całym świecie osoby kultywujące Chi spotykają się na otwartej przestrzeni, aby uczestniczyć we wspólnych ćwiczeniach.

Na dzisiejszej kartce z kalendarza znajduje się również Dzień Zięcia oraz Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży.

(fot. pixabay.com)

3 komentarze

  1. Zwłaszcza zwierzęta laboratoryjne mogą poświętować. Ich los niewielu obchodzi, a z drugiej strony, gdyby nie badania przeprowadzane na nich, ludzkość byłaby medycznie wiele wstecz. Pytanie, jak te badania robić stosunkowo „humanitarnie”.

  2. Ja celebrowałem dzisiejsze święto i szamnąłem śniadanko z rana.

  3. Co to jest to Taichi? Jakiś taniec egzotyczny czy nowa mniejszość płciowa?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)