Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dzień Wolności i Solidarności w Lublinie. 37 lat temu powstała Solidarność

W czwartek przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie odbyły się obchody Dnia Solidarności i Wolności. Podobne uroczystości obchodzono w całym kraju.

Dzisiaj mija 37 lat od podpisania w Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych. Pozwoliły one na powstanie NSZZ „Solidarność”, która była pierwszą w krajach komunistycznych, niezależną od władz, oraz co najważniejsze legalną organizacją związkową. Lubelskie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:30 przed Pomnikiem Wdzięczności przy ul.Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie. Oprócz związkowców, świadków wydarzeń z tamtych czasów, uczestniczyli w nich lubelscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele urzędów i instytucji. Po okolicznościowych wystąpieniach złożono też kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Królewskiej 9. Z kolei o godzinie 19:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, który działali w ruchu solidarnościowym oraz na rzecz wolności Ojczyzny.

Podpisanie w 1980 r. porozumienia, poprzedziło wiele wydarzeń w całym kraju. 14 sierpnia pracę przerwali robotnicy Stoczni Gdańskiej, którzy domagali się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, Andrzeja Kołodzieja i Lecha Wałęsy. Wśród postulatów było też zbudowanie pomnika ofiar masakry robotników z grudnia 1970 roku, podwyżka płac a także dodatki dla pracowników.

Dwa dniu później ogłoszono okupacyjny strajk solidarnościowy. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy opracował 21 postulatów, z których pierwszy mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. Kolejny komitet powstał w Szczecinie, oba skupiały łącznie kilkaset zakładów pracy. Skala buntu robotniczego była już tak duża, że do Gdańska i Szczecina przybyły Komisje Rządowe, aby prowadzić z protestującymi negocjacje.

Z dnia na dzień do protestujących dołączali kolejne osoby. Spotęgował to też fakt, iż wicepremier Mieczysław Jagielski odrzucił żądania strajkujących, dotyczące odblokowania łączności telefonicznej i zaprzestania represji. 24 sierpnia strajkowało już blisko 200 tys. robotników ze 150 zakładów. Jak bardzo rozszerzały się protesty świadczy fakt, iż cztery dni później strajkowało już ponad 500 zakładów pracy. W końcu 31 sierpnia 1980 o godzinie 16:40 Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku i komisja rządowa podpisały w sali BHP Stoczni Gdańskiej porozumienie.

(fot. lublin112)
2017-08-31 18:42:55

11 komentarzy

  1. Politycy co zrobiliście takiego, że tak mało ludzi czci to wielkie święto, które powinno dla całego świata symbolem (mimo wszystko) bezkrwawej rewolucji demokratycznej?

    • To nie politycy , to sami działacze do tego doprowadzili że ludzie się odwracają od Związków Zawodowych . Większość z nich jest na pensjach od prezesów i jest uzależniona od ich poleceń . Zwykła ściema czerpiąca od naiwnych składki i to sięgające 1% z pensji by utrzymywać ich stołeczki .

  2. Rocznica wielkiego zrywu społecznego przeciwko władzy totalitarnej warta świętowania ale dlaczego tak po polsku, bez porozumienia, osobno. NSZZ S ma z tym ruchem wspólną tylko nazwę, jej szef w stanie wojennym chronił komunistyczną władzę a teraz udaje, że nie wie kto tym ruchem kierował i kto poderwał ludzi do czynów. Zgadza się, zaczęło się od Lublina ale to Pomorze wywalczyło ustępstwa władzy. A obecnie NSZZ to tylko kadłubek ze swoimi 700 tys. członków w stosunku do 10 milionów w 1980-81 roku, który służy nowej partii rządzącej a nie swoim członkom. Ma rację Lechu, że najwyższy czas zabrać im prawo do nazwy Solidarność bo naprawdę nie ma w nich żadnej solidarności
    chyba, że z rządzącymi. Na przykład większość kuratorów z dojnej zmiany to działacze oświatowej solidarności i w wyniku popieranej przez nich reformy tysiące nauczycieli traci pracę. I gdzie ta solidarność? Bo co? Rewolucja pożera swoje dzieci? To niech pożera tych działaczy a nie zwykłych nauczycieli.

  3. Dziś działa to lepiej niż mafia. Niestety, związki zawodowe są po to by… zatrudniać nierobów, a nie dbać o pracowników. Solidarność to jedno wielkie dno, które żeruje na nazwie.

  4. teraz mamy władzę totalitarną i nie dajmy się się jej , podobnie Hitler dochodził do władzy zauważcie ilu fanatyków PISu przybywa ???? od razu uprzedzam PISuarów że PO są tacy sami , dziela Polske na PO i PIS no się żdziwią
    niedawno obejrzałem wiadomości w TVP to mamy druga Japonię , juz to przerabialiśmy typowo komunistyczne wiadomości , a życie toczy się dalej…..

    • skoro już powołujesz się kolego na historię to radziłbym odrobinę jednak uzupełnić wiedzę. Hitler dochodził do władzy w kompletnie innej rzeczywistości i przy udziale siły (SA, SS). Poza tym sam fakt że osiągnął siłę zdolną wywrócić Europę do góry nogami zawdzięczamy Francji i Wielkiej Brytanii – wielkich „gwarantów” demokracji z nadętymi hasłami, a w rzeczywistości nieodpowiedzialną bandą tchórzy i hipokrytów. A co dzisiaj jest identyczne w porównaniu do tamtych czasów? – Francja i Niemcy jawnie gwałcą ot choćby Schengen a pouczają Polskę ws. reform które de facto miały miejsce w ich krajach dawno temu… Tak więc poczytaj trochę kolego historii, a nie wiadomości z TV nie wiadomo jakiego pochodzenia.

  5. Żuk to chyba imprezy POmylił. Do obchodów rewolucji pazdziernikowej jeszcze daleko.

    • Żuk to tak jak cała PO to taka sama prawica jak PIS tylko bardziej liberalna gospodarczo i kulturalniejsza. W tej chwili w Polsce nie ma prawdziwej, silnej lewicy stąd propaganda PISu stara się wmówić w tępe głowy swoich wyznawców, że PO to lewica. A tak gwoli prawdy to rocznice rewolucji październikowej teraz obchodzą tylko komuniści ale to nie jest lewica tak jak prawdziwi narodowcy to nie faszyści – komuniści i faszyści to skrajne ruchy na które nabierają się najsłabsi albo najgłupsi.

      • Od kiedy to przyzwolenie na okradanie Państwa, czyli de facto współobywateli. to liberalizm gospodarczy? Jak się to ma do kultury? No chyba, że kradzież w białych rękawiczkach i smokingu. Wtedy to i też elegancko. Ten pełowski liberalizm gospodarczy i kulturę świetnie obrazuje reprywatyzacja Warszawskich kamienic, mafie paliwowe i węglowe jak i karuzele vatowskie. Wszystko rozkwitało pod rządami PO-PSL. Na szczęście Naród się obudził, bo lasy i ziemia już by były w rękach niemieckich.

  6. na pierwszych 8 wpisów tylko 2 normalne oby chwilowo , a reszta to czerwone lewactwo oderwane od koryta z trocinami w czerepach

Z kraju