Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dwa dni kolarskich zmagań na Lubelszczyźnie. Tour de Pologne wystartuje z Lublina i Zamościa, celem jest Roztocze

Dwa pierwsze etapy wyścigu Tour de Pologne rozpoczną się w naszym regionie. Oba z nich będą przebiegały przez Roztocze, gdyż to promocja tej krainy jest głównym celem ściągnięcia imprezy na Lubelszczyznę.

Trwają przygotowania do 78. edycji kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Województwo lubelskie jest jednym ze współorganizatorów i uczestników tego wielkiego wydarzenia. We wtorek Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski wraz z organizatorem Czesławem Langiem przedstawili pierwsze szczegóły tej znanej na całym świecie imprezy sportowej.

Tegoroczny wyścig odbędzie się w dniach od 9 do 15 sierpnia. Dwa pierwsze etapy rozpoczną się w naszym regionie. Oba z nich będą przebiegały przez Roztocze, gdyż to promocja tej krainy jest głównym celem ściągnięcia imprezy na Lubelszczyznę. Pierwszy etap ruszy z Lublina i zakończy się w Chełmie. Kolarze pojadą przez Janów Lubelski i miejscowości w powiecie zamojskim. Drugi etap wiedzie z Zamościa do Przemyśla, a trasę wyznaczono po południowej części Roztocza.

Jak wyjaśniał Jarosław Stawiarski, województwo lubelskie ma wysokie aspiracje i chce wspierać sport, a poprzez sport pokazywać piękno Lubelszczyzny. Postanowiono w tym roku pokazać piękno Roztocza i w związku z tym te dwa etapy będą przecinały Roztocze praktycznie w dużej części swojego przebiegu

– Poprzez wyścig Tour de Pologne pokażemy Roztocze i Lubelszczyznę, która jest naprawdę piękną krainą, która czeka na turystów, oraz ma bardzo wiele do zaoferowania. Przede wszystkim przepiękną przyrodę i przepiękne krajobrazy, a także jeszcze świeże, niczym nieskażone powietrze. Stąd też nasza decyzja o tym, byśmy byli współorganizatorami – dodał Marszałek Województwa Lubelskiego.

Jak podkreślono, wyścig Tour de Pologne jest wielkim przedsięwzięciem i wpisuje się w wielkie wyścigi wieloetapowe: Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a España. Polska impreza jest tuż za nimi. Czesław Lang dodał, że kolarstwo niesie ze sobą dobre emocje, potrzebne szczególnie w tych czasach pandemii, kiedy ludzie są podzieleni. Tymczasem kolarstwo przyjeżdża do tych ludzi i przyjeżdża zarówno przez małe, jak też większe miejscowości.

Dla naszego regionu wyścig ma stanowić doskonałą promocję nie tylko w kraju, lecz również na całym świecie. Wyścig relacjonowany jest bowiem przez wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne w Polsce, a także za pośrednictwem Eurosportu oglądają go mieszkańcy ponad 100 krajów świata.

-Ten rok będzie przełomowy jeśli chodzi czas transmisji. Dotychczas każdego dnia było to około 90 minut do dwóch godzin, w tym roku planujemy prawie 5 godzin transmisji telewizyjnej z każdego etapu. Oznacza to, że z samego województwa lubelskiego będzie 5 godzin w pierwszym dniu, później następnie ze startu, czyli około 10 godzin, gdzie możemy to oczywiście bardzo fajnie wykorzystać – mówił Czesław Lang.

Organizatorzy nie ukrywali, że wzorują się na transmisjach z wyścigu Tour de France, gdzie oprócz jadących przez Francję kolarzy pokazuje się, np. że w danym miejscu powstają dobre wina, a w kolejnym dobre sery. W naszym przypadku, razem z poszczególnymi samorządowcami mają być znalezione takie miejsca, aby je pokazać. Jak podkreślił Czesław Lang, organizatorom zależy, aby oprócz emocji sportowych, które są na pierwszym miejscu, równoległe promować Polskę, poszczególne jej regiony i znajdujące się w nich piękne miejsca, jak też pokazać na świecie, jak Polska się rozwija.

(fot. UMWL)

7 komentarzy

  1. Ile to będzie kosztować podatników?

  2. Ciekawe czy Czarnek schudł już? Miał promować walkę z otyłością.

  3. Będzie podjazd z Gorajca na dk74 w stronę szczebrzeszyna ? Zapewne tak. Bardzo malowniczy fragment trasy.

  4. jarus – zatrzaśnij se swojego pisiora w drzwiach Twojego 18- letniego audi, morze zmondrzejesz. 🙂

  5. Będzie na pewno górska premia na szczycie Góry Szczebrzeskiej -podjazd od Gorajca do Szczebrzeszynia

  6. Niech sobie opony terenowe założą na te dziury…