Drogi naszego regionu opanowali kolarze. Rozpoczął się Międzynarodowy Wyścig Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej
16:10 06-08-2024 | Autor: redakcja
We wtorek w Zamościu rozpoczął się 68. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Orlików” Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej im. Mieczysława Brzezińskiego. Wydarzenie organizują Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe oraz Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Lublinie. Zostało ono dofinansowywane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i ma na celu umożliwienie startu w Międzynarodowej imprezie kolarskiej sportowcom z Ukrainy. Do tego dochodzi promocja kolarstwa jak też Polski i Lubelszczyzny, przeprowadzenie Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym, sprawdzian stanu przygotowań przed Mistrzostwami Polski i Europy w kolarstwie szosowym oraz upowszechnianie zasady Fair Play i aktywnego stylu życia.
Pierwszy dzień wydarzenia to liczący 139 km odcinek. Przed południem na ul. Legionów w Zamościu miał miejsce start honorowy, następnie trasa z Sitańca przez Bortatycze, Białobrzegi, Złojec, Krzak, Nielisz, Nawóz, Kulików, Deszkowice, Źrebce, Sąsiadka, Mokrelipie i Radecznicę. Później przejazd przez powiat biłgorajski, a dokładnie Chłopków, Teodorówkę, Gilów, Grudek, Goraj, Frampol, Gorajec Stara Wieś i powrót przez Radecznicę, Deszkowice, Michalów, Klemensów, Szczebrzeszyn, Brody Małe, Żurawnicę, Zwierzyniec, Trzyniec, Topulczę i Kawęczyn. Zmagania zakończyły się w Szczebrzeszynie.
Na środę zaplanowano drugi etap, a dokładnie jazdę indywidualną na czas. Tu do pokonania będzie 19 km. Trasa wiedzie z Kalinowic przez Pniówek, Zalesie, Białowolę i Rachodoszcze. Po południu ruszy trzeci etap. Zawodnicy wyruszą z Kalinowic i przejadą przez Suchowolę, Krasnobród, Tomaszów Lubelski, Susiec, Ciotuszę Starą, Długi Kąt, Józefów, Józefów Roztoczański, Górniki, Stanisławów, ponownie Krasnobród i skierują się do Zamościa. Trasa liczy 130 km.
Czwartek to kolejne 147 km z miejscowości Łapiguz, przez Skierbieszów, Grabowiec, Miączyn, Werbkowice, Hrubieszów, Teratyn, Uchanie, Wólkę Kraśniczyńską, ponownie Skierbieszów i Łapiguz. Metę wyznaczono na ul. Wyszyńskiego w Zamościu, na wysokości Hotelu „Jubilat”. W ostatni dzień wyścigu, czyli w piątek, kolarze wystartują o godz. 10:00 z miejscowości Kalinowice i przez Białowolę, Rachodoszcze, Majdan Ruszowski, Łabunie Reformę, Budy, Wożuczyn, Rahanie, Łaszczów, Tyszowce, Przewale, Kotlice, Horyszów Ruski, Miączyn dotrą do Zamościa.
W wyścigu uczestniczy około 80 kolarzy, wraz z nimi podąża kolumna samochodów technicznych. Przejazdy kolarzy odbywają się przy otwartym ruchu drogowym. Tylko na czas przejazdu czołówki i głównego peletonu wyścigu pojazdy jadące z naprzeciwka kierowane są na pobocze drogi. Natomiast na czas przejazdu kolumny wyścigu przez miasto i podczas dojazdu do mety, ulice, którymi będą przejeżdżać kolarze zostaną całkowicie wyłączone z ruchu drogowego.
A w latach PRLu był Wyścig Pokoju Warszawa-Berlin-Praga, także z wyraźnym wydźwiękiem propagandowym. PS. Jedną z wymienionych miejscowości jest Topólcza a nie Topulcza.
kiedyś była polsko radziecka , dajcie już spokój z tą ukraina i przyjażnia to zakrawa na paranoję. pomogliśmy wystarczy , nie włazić w doopę bo nie ma komu
jakiej kuźwa przyjaźni
Jak świat światem…
Brak słów! A u nich podobno wojna.
Jakiej przyjaźni?
Nie podoba się? To w*********j…
Tacy my dla nich przyjaciele. Przeprosili za Wołyń? Niech się tylko wojna skończy. Chwilę przed wybuchem blokowali nam pociąg z chin.
Pomagać im trzeba, bo ruskie to najgorsze co jest. Ale z tą przyjaźnią, to bym za daleko nie szedł.