Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Do firmy Black Red White trafi pomoc w wysokości 27 mln zł. Celem jest utrzymanie miejsc pracy

W dniu dzisiejszym przedstawione zostały szczegóły wsparcia, jakie trafią do firm z naszego regionu w ramach tarczy antykryzysowej. Celem jest głównie utrzymanie miejsc pracy.

W czwartek Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski przedstawił dane dotyczące bezrobocia na terenie naszego regionu. Na koniec marca 2020 roku w województwie lubelskim było zarejestrowanych 71409 bezrobotnych, rok wcześniej było ich 75 tys. W marcu zarejestrowano 6201 nowych bezrobotnych, w marcu 2019 roku było to ponad 8 tys. W powiatowych urzędach pracy, w marcu 2020 roku, pracodawcy zgłosili 2757 wolnych miejsc pracy. Patrząc na te dane, wypadają one korzystnie, gdyż bezrobotnych jest mniej niż rok wcześniej, to samo dotyczy osób, które utraciły pracę.

Jednak w związku z epidemią koronawirusa wiele firm znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Początkowo starały sobie jakoś radzić, jednak obecnie kolejne zakłady pracy ogłaszają chęć przeprowadzenia zwolnień grupowych. W marcu trzy firmy zapowiedziały zwolnienie 1907 osób, w tym miesiącu cztery zakłady i chodzi o kolejne 159 osób.

Urząd Marszałkowski przedstawił szczegóły wsparcia dla firm, jakie są obecnie realizowane. Z tytułu Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wpłynęło zapotrzebowanie na około 103 mln zł, zaś w ramach Funduszu Pracy jest obecnie dostępna kwota 156 mln zł, co pozwoli na realizację około 30 tys. pożyczek dla mikro i małych przedsiębiorstw. Pieniądze te będą wypłacane przez powiatowe Urzędy Pracy na podstawie składanych wniosków. Województwo lubelskie wygospodarowało też z Regionalnego Programu Operacyjnego kwotę 89 mln zł, a także w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza, edukacja, rozwój” Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczy na wsparcie około 70 mln zł.

Nowym instrumentem wsparcia rynku pracy jest pomoc dla mikro i małych firm zatrudniających nie więcej niż 250 osób, w formie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia pandemii. Wsparcie ma być także dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jednak niezatrudniających pracowników. Tutaj czynnikiem będzie spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia Covid-19. Osoby takie mogą się ubiegać o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności.

– Te wszystkie działania świadczą o tym, że bardzo poważnie i bardzo szybko podchodzimy do występujących problemów jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych i problem ewentualnych zwolnienie związanych z kryzysem gospodarczym wywołanych pandemią. Pomoc trafi m.in. do jednej z większych firm województwa lubuskiego jaką jest Black Red White. Poziom pomocy, z tego co Wojewódzki Urząd Pracy mi przekazał, to kwota około 27 mln zł. Mam nadzieję, że dzięki tej kwocie ponad tysiąc pracowników tej bardzo dużej i szacownej firmy z województwa lubelskiego zostanie uratowanych i będzie ze spokojem mogło patrzeć na ponowny rozwój gospodarczy, który mam nadzieję, po zakończeniu pandemii będzie nadal trwał w województwie lubelskim – wyjaśnia Jarosław Stawiarski.

W ciągu dwóch tygodni realizacji tarczy antykryzysowej wpłynęło ponad 200 wniosków na łączną kwotę ponad 100 mln złotych. Do wypłaty przeznaczono już blisko 40 mln zł, co ma pozwolić na zagwarantowanie dalszej pracy 8 600 pracowników. Jak na razie największa kwota ma trafić do firmy Black Red White i jest to ok 27 mln zł. Fabryka Łożysk Tocznych z Kraśnika otrzymała 2,6 mln zł na utrzymanie 1551 miejsc pracy. Z kolei pierwszym wnioskodawcą była firma Orzeł z Poniatowej, która otrzymała wsparcie w wysokości 65,3 tys. zł dla podtrzymania zatrudnia 45 osób.

(fot. UM)

32 komentarze

  1. Własciciel to pewnie kolega stawiarskiego i bedzie odsyp