690 680 960

Dni Ratownictwa Medycznego w Lublinie – PROGRAM

Już jutro 10 października rozpoczną się w Lublinie obchody Dni Ratownictwa Medycznego. Organizatorem jest Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie.

Patronem tego święta jest błogosławiony Gerard Tonque- założyciel zakonu szpitalników, później podzielonego na zakony świętego Łazarza i świętego Jana. Rycerz Zakonu Maltańskiego, który dla pomocy drugiemu człowiekowi, bez względu na jego rasę, wyznanie i przekonania, wyrzekł się wszelkich bogactw i przywilejów, stając się w czasach wypraw krzyżowych prekursorem dzisiejszego ratownictwa medycznego.

Celebrowanie Święta Dnia Ratownictwa Medycznego jest doskonałą okazją by podziękować lekarzom, dyspozytorom medycznym, ratownikom medycznym, pielęgniarkom systemu, a także wszystkim którzy w swojej pracy uznają za najwyższą wartość życie drugiego człowieka, niosąc pomoc każdemu kto tego potrzebuje. Udzielają pomocy w nagłych stanach zagrożenia, pracując w trudnych warunkach, co wymaga zawodowego profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem.

Jest to święto polskiego ratownictwa medycznego powołane ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, które służy promocji i rozwojowi ochrony zdrowia
w Polsce.

Ratownictwo medyczne jest młodym, ale bardzo ważnym ogniwem ochrony zdrowia. Wzrost liczby urazów, choroby cywilizacyjne i pojawienie się nowych zagrożeń na świecie, spowodowały konieczność stworzenia skutecznego systemu ratownictwa medycznego.

W jego skład systemu wchodzą Centra Powiadamiania Ratunkowego, Zespoły Ratownictwa Medycznego, karetki typu Specjalistycznego i Podstawowego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

PROGRAM

10 październik 2014 r. – piątek
godz. 9:00-15:00 – Drzwi Otwarte w Ośrodku Szkoleniowym WPR SP ZOZ w Lublinie,
ul. Bursaki 17, Lublin

12 październik 2014 r. – niedziela
godz. 9:00 – Msza Święta w intencji pracowników WPR SP ZOZ w Lublinie, Kościół Świętego Wojciecha w Lublinie, ul. Podwale 15, Lublin

Po mszy św. duszpasterz pracowników ratownictwa medycznego Ks. Mirosław Ładniak poświęci
6 nowych ambulansów ze specjalistycznym sprzętem medycznym, które zakupiło Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie (będzie możliwość zrobienia zdjęć, nagrania materiału)

17 październik 2014 r. – piątek
godz. 11:00 – 13:00 – Uroczystości oficjalne
Sala Kolumnowa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego ul. Spokojna 4, Lublin
w programie:

– powitanie gości
– wręczanie Krzyża kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski V klasy, Medali za Długoletnią Służbę, odznaczeń resortowych Za zasługi w ochronie zdrowia, Statuetek honorowych Zasłużony dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie
– wystąpienia okolicznościowe
– symboliczne przekazanie kluczyków do nowych ambulansów
– część artystyczna

2014-10-09 19:01:07
(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. W Ośrodku szkolenia o godzinie 14 zostałem poinformowany że dzień otwarty był w godzinach 9-12 …

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku