Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Dieta ketogeniczna – dlaczego stała się modna?

Coraz częściej można spotkać się z określeniami takimi, jak „dieta keto”, co jest potocznym skrótem od „ketogenna” lub „ketogeniczna”. Warto wiedzieć, na czym polega, aby świadomie decydować o swoim profilu żywienia i odchudzania. 

 

Nazwa diety ektogenicznej pochodzi od słowa „ketoza”, odnoszącego się do wywołania deficytu węglowodanów w organizmie. Dieta ta opisywana jest w wielu miejscach w Sieci, np. na portalu wylecz.to. Jeśli jednak chcieć opisać ją w skrócie, trzeba zacząć od tego, że jest pełna paradoksów. Wspomniany wyżej deficyt węglowodanów nie oznacza bynajmniej głodzenia się. Co więcej, aby zgubić nadmiar tłuszczu, według zasad tej diety trzeba… jeść więcej tłuszczu. Czy to może działać?

 

Dieta keto – na czym polega jej skuteczność

 

Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie naturalnych mocy organizmu. Każdy człowiek zużywa składniki pokarmowe – po prostu żyjąc. Dlatego musimy je dostarczać wciąż od nowa w pożywieniu, niekiedy też w suplementach. Do tych składników zaliczają się także tłuszcze i węglowodany. Nadwaga pojawia się w momencie, kiedy ich spalanie nie nadąża za ilością tego, co zjadamy lub dochodzi do rozregulowania procesów metabolicznych. Wówczas po prostu tyjemy. Dieta ketogeniczna ma za zadanie „przestroić” nasze organizmy na taki tryb, w którym organizm zużywa zgromadzone zapasy i spala tłuszcz, który nosimy w naszych ciałach.

 

Klucz do schudnięcia? Nie ilość jedzenia, a jego rodzaj 

 

Tu docieramy do paradoksów. Dieta ketogeniczna jest bowiem oparta na spożywaniu tłuszczów. Jakim więc cudem dzięki niej się chudnie? Musimy zacząć od pewnej właściwości ludzkiego organizmu. Otóż podstawą energetyczną są dla człowieka węglowodany. Bardziej lub mniej złożone cukry to coś, po co nasze komórki sięgają w pierwszej kolejności, gdyż najłatwiej je spalić. Pierwszym elementem diety ketogenicznej (a także wielu innych diet) jest ograniczenie spożycia węglowodanów. Znajdują się one nie tylko w słodyczach, ale też w owocach, spore ilości występują w niektórych warzywach, ziemniakach i produktach zbożowych. Zwykły chleb, ryż czy makaron mniej więcej w połowie składają się z węglowodanów. Wszystko to trzeba będzie odstawić lub znacząco ograniczyć. Czy to oznacza głodzenie się?

 

Tłuszcz, który odchudza

 

Organizm pozbawiony węglowodanów szuka sposobu na dostarczenie energii z innych źródeł. Dochodzi do przestawienia się automatycznych procesów. Uruchamiają się te, które odpowiadają za przetwarzanie tłuszczu, i to w trybie turbo. Dzieje się tak również dlatego, że tłuszczu jest pod dostatkiem. Nie tylko tego, który nosimy w sobie, ale i tego, który dostarczamy w zwiększonej ilości. Tu jest właśnie klucz do zagadki: jedzenie tłustego pomaga w opisanym przestawieniu się metabolizmu, który zachęcony w ten sposób przetwarza zbędne zasoby. Należy dodać, że niezbędna w diecie jest także właściwa ilość białka.

 

Inne korzyści z diety keto

 

Istnieją badania wskazujące na to, że ten rodzaj diety pomaga w walce z chorobami neurologicznymi i nowotworami. Aby sobie pomóc i nie zaszkodzić, warto skorzystać z konsultacji specjalisty lub po prostu odwiedzić strony internetowe z wartościowymi treściami. Jedno jest pewne: odchudzanie może być przyjemniejsze i zdrowsze niż tradycyjne głodzenie się.