690 680 960

Nie daj się oszukać przy bankomacie. Jak nie paść ofiarą skimmingu

Po raz kolejny przypominamy wszystkim użytkownikom kart bankomatowych o bezpieczeństwie podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu. Nie dajmy się okraść oszustom.

Policjanci ostrzegają, że skopiowanie karty płatniczej nie jest rzeczą skomplikowaną i może przestępcom zająć nawet kilka sekund. Kopiowanie naszych kart może mieć miejsce w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami. Nieuczciwy sprzedawca może skopiować pasek karty na zapleczu, pod ladą, a nawet na oczach nieświadomego klienta.

Użytkownicy kart, korzystający z bankomatów muszą zwrócić uwagę na:

– wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej– oryginalny czytnik kart,

– klawiaturę do autoryzacji transakcji kodem „PIN”,

– górną część bankomatu – różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu; mogą one ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie „zarejestrować” wprowadzany kod „PIN”.

Dobrym sposobem uchronienia się przed zeskanowaniem karty i kradzieżą środków z konta jest:

– Dokładne obejrzenie czytnika kart, umieszczonego na drzwiach wejściowych do pomieszczenia w którym znajduje się bankomat.

– Używanie dwóch osobnych kart, z których jedna służy do otwarcia drzwi do pomieszczenia, a druga bezpośrednio do podejmowania gotówki z bankomatu.

– Zasłanianie klawiatury bankomatu w taki sposób, który uniemożliwia podejrzenie wprowadzanego PIN-u przez inne osoby, lub urządzenie do rejestracji obrazu.

W przypadku zauważenia podejrzanych elementów na bankomacie lub osób, które przy nim „majstrują” należy powiadomić policję i bank. Szybka reakcja może uchronić przed utratą pieniędzy. Nie bądźmy bierni.

2014-06-22 12:03:01
(fot. KWP Lublin)

2 komentarze

  1. A co jak już mnie tak załatwią? Da się potem odzyskać kasę od banku/właściciela bankomatu?

  2. Nigdy w życiu.

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas