Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czym kierować się wybierając szkolenie?

Chcesz się zapisać na szkolenie, ale nie masz pewności, które wybrać? To problem, z którym mierzy się wiele osób. Problemem wcale nie jest brak szkoleń na tematy wzbudzające zainteresowanie czy też dostępność szkoleń na przykład w Lublinie. Wręcz przeciwnie. Wyzwaniem jest mnogość opcji. Chcesz podjąć świadomą i trafną decyzję? Oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Szkolenie online czy offline?

To pierwsze istotne pytanie, które możesz sobie zadawać. Musisz wiedzieć, że zarówno szkolenia stacjonarne, jak i te realizowane za pośrednictwem Internetu mają swoje wady i zalety.

Szkolenia stacjonarne:

  • dają Ci bezpośredni kontakt z prowadzącym, co stwarza więcej szans do zadawania pytań i prowadzenia luźnych dyskusji,
  • to szansa na nawiązanie więzi z pozostałymi kursantami – może mieć to znaczenie w perspektywie szeroko pojętego networkingu,
  • bywają połączone z wyjazdem w ciekawe miejsce – tak działają np. weekendowe szkolenia, które odbywają się w atrakcyjnych i doskonale wyposażonych hotelach ze SPA i bogatym wyborem opcji rekreacyjnych.

Jednak z drugiej strony szkolenie w takiej postaci:

  • może wymagać od Ciebie podróży na przysłowiowy (lub nie) drugi koniec Polski, co wiąże się z inwestycją dużej ilości czasu oraz z dodatkowymi kosztami, oczywiście osoby z Lublina są w dosyć komfortowej sytuacji ponieważ Lublin oferuje naprawdę dużą liczbę różnorakich szkoleń i kursów na miejscu,
  • może być bardziej kosztowne,
  • może zostać odwołane lub przełożone na inny termin – co częste zwłaszcza w obecnej rzeczywistości pandemicznej.

Szkolenia online:

  • dają Ci możliwość nawiązania kontaktu z ekspertami z całego świata bez konieczności przemierzania wielu kilometrów,
  • są dostępne w każdym miejscu, w którym jesteś – wystarczy komputer i Internet,
  • zajmują mniej czasu, m.in. z uwagi na brak konieczności dojazdu,
  • sprawiają, że nie tracisz dostępu do materiałów, gdy z jakiegoś powodu nie możesz uczestniczyć w zajęciach – bardzo często zajęcia są nagrywane i dostępne do odtworzenia przez jakiś czas.

Gdy zaś chodzi o wady, to przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kwestię braku możliwości poprowadzenia działań networkingowych, jak również odbywania rozmów „zakulisowych” z prowadzącymi.

Szukając szkoleń online, jak i stacjonarnych możemy skorzystać z bazy szkoleń online dostępnej np. na https://eventis.pl. Pozwala to szybciej i efektywniej znaleźć szkolenie, które spełni nasze potrzeby merytoryczne, ale i inne, takie jak cena, doświadczenie szkoleniowca czy trenera. Baza szkoleń pozwala też zapoznać się ze szkoleniami tylko w jednym konkretnym mieście, na przykład w Lublinie, co sprawia że nie musimy przeglądać stron internetowych dziesiątek firm szkoleniowych, które de facto nie organizują szkoleń na Lubelszczyźnie.

Kto prowadzi szkolenie? To ma znaczenie!

Zanim zapiszesz się na szkolenie, koniecznie zwróć uwagę, kto jest jego prowadzącym. Sprawdź nie tylko zdjęcie prelegenta, ale sprawdź, jakie są jego kompetencje w temacie zajęć. Dobrze, jeśli jest on w tym obszarze prawdziwym ekspertem, co oznacza, że ma:

  • wykształcenie kierunkowe w tym zakresie lub kompetencje potwierdzone np. międzynarodowymi certyfikatami,
  • wiele lat doświadczenia – najlepiej praktycznego, ponieważ taki „insight” przekłada się zazwyczaj na przydatność uzyskanej wiedzy.

Możesz też poszukać fragmentów nagrań ze szkoleń prowadzonych przez taką osobę, jak również opinii na temat jej zajęć.

Program szkolenia jest ważny

Sprawdź, jaki zakres tematyczny obejmie szkolenie i czy liczba zagadnień, które zostaną podjęte, wydaje się adekwatna do czasu trwania kursu. Dlaczego to ważne? Ponieważ jeżeli szkolenie ma trwać np. 4 godziny, a organizator zapewnia, że zostanie na nim poruszonych kilkanaście szerokich zagadnień… możesz się spodziewać, że zostaną one omówione jedynie pobieżnie.

W kontekście programu warto też sprawdzić, czy zaplanowane tematy są zgodne z Twoimi potrzebami, zainteresowaniami oraz poziomem wiedzy w danym obszarze. Przykładowo, jeżeli znasz już podstawy SEO, a chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak korzystać w tym kontekście z Google Analytics, nie przydadzą Ci się szkolenia, które będą powtarzały informacje dla początkujących.

Wybierz szkolenia o perspektywicznej tematyce

Jeżeli szkolenie ma być dla Ciebie szansą na zdobycie nowej, atrakcyjnej pracy lub awansu zawodowego, przyjrzyj się trendom na rynku. Odpowiednio wybrane szkolenie może być tym punktem w CV, które przekona potencjalnego pracodawcę właśnie do Ciebie. Dlatego sprawdź, jakie kompetencje są obecnie na topie. Na ten moment można wśród nich wymienić choćby: zarządzanie projektami, programowanie, testowanie oprogramowania, obsługę Excela i VBA, działania związane z SEO, ale także np. z social media marketingiem, spedycją i logistyką, cyberbezpieczeństwem, ochroną danych osobowych czy e-biznesem. Możliwości jest więc bardzo wiele i trzeba tylko umieć po nie sięgnąć.

 

A co z ceną szkolenia internetowego? Nie da się ukryć, że ta kwestia również ma znaczenie. Niemniej jednak, porównując koszty poszczególnych kursów online, zwróć uwagę na czas ich trwania, zakres tematyczny, a także kompetencje prowadzących. Upewnij się też, czy ukończenie szkolenia oznacza utrzymanie certyfikatu lub innego potwierdzenia nabytej wiedzy oraz umiejętności. Czasami warto zainwestować nieco więcej, ale zyskać pewność, że szkolenie realnie poszerzy możliwości zawodowe.