Cztery minuty decydują o życiu człowieka. Przypomina o tym spot, jaki powstał w Kraśniku (wideo)

W Kraśniku powstał kolejny spot dotyczący ratownictwa. Tym razem porusza on niezwykle ważną kwestię, jaką jest udzielanie pierwszej pomocy. Wszystko dlatego, że decydujące o życiu człowieka po nagłym zatrzymaniu krążenia, są 4 minuty.

Prowadzący liczne działania związane z ratownictwem młodzi mieszkańcy Kraśnika: Kamil Sobieszczański, Maciej Piątek oraz Wojciech Klucznik nagrali kolejny spot dotyczący tej tematyki. Tym razem mówiący o tym, jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy przez osoby postronne, jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych. Symbolika czterech minut nie jest przypadkiem, gdyż rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej w ciągu czterech minut od nagłego zatrzymania krążenia, znacząco zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej.

Często tyle minut zajmuje właśnie dojazd służb ratunkowych, a w tym czasie może dojść do nieodwracalnych zmian w organizmie. Przykładowo ludzki mózg jest w stanie pracować bez dopływu tlenu tylko właśnie przez 4 minuty. Dlatego tak niezbędna jest reakcja tych, którzy są pierwsi obok osoby poszkodowanej. Nagranie powstało przy wsparciu Urzędu Miasta Kraśnik, MPK w Kraśniku, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie oraz Policji.

Dodatkowo wraz z tym spotem był nagrywany inny materiał – „Relacje”, który został opublikowany w połowie września i odnosił się do bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Spot ma być apelem przede wszystkim do młodzieży. Nie bez powodu skupia się on wokół smartfonów i słuchawek, które zbyt często odwracają uwagę od otoczenia, a tym samym od własnego bezpieczeństwa. Tymczasem wg. statystyk policji, rocznie w całym kraju dochodzi do blisko 4 tys. wypadków z udziałem osób pieszych. Tyle samo jest w nich rannych, a około 280 osób traci życie.

W swoich produkcjach mieszkańcy Kraśnika poruszali też ważną sprawę, jaką jest zagrożenie związane z tlenkiem węgla, czyli czadem. Pokazywali również jak wygląda praca strażaka, co motywuje do pomocy innym, w jaki sposób odbywa się szkolenie a także co zostaje w pamięci. Był też film o fali niepochlebnych opinii skierowanych do ratowników, którzy z narażeniem własnego życia ruszają, aby nieść pomoc innym.

(fot. wideo – Kraśnickie Ratownictwo)

2 komentarze

 1. Brawo chłopaki !!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą