Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czerwona flaga na międzyrzeckich jeziorkach. Przyczyną sinice

Zamknięte zostało kąpielisko w Międzyrzecu Podlaskim. Powodem jest zakwit sinic. To jedyne miejsce na terenie województwa, gdzie występuje tego typu problem. Pozostałe kąpieliska funkcjonują normalnie.

Przeprowadzone przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białej Podlaskiej badanie wody z kąpieliska na międzyrzeckich jeziorkach wykazało, że nie nadaje się ona do kąpieli. Powodem jest zakwit sinic, które stanowią zagrożenie dla zdrowia.

W związku z tym wprowadzony został zakaz kąpieli w tym miejscu. Obowiązuje on do odwołania. Sytuacja ma być na bieżąco monitorowana i jeżeli jakość wody się poprawi, kąpielisko zostanie znów udostępnione mieszkańcom.

Zakwit sinic charakteryzuje się zmianą zabarwienia wody. Jeżeli sinic jest bardzo dużo, może też pojawić się tzw. „kożuch”. Choć wiele osób sądzi, że są to glony, tak naprawdę sinice to bakterie.

Zakwity sinic nie tylko obniżają walory estetyczne kąpielisk, zagrożeniem może być kontakt człowieka z wodą, jej wypicie, ale też wdychanie, podczas kąpieli – powietrza z toksynami. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów np. trudności z oddychaniem czy wysypki, należy skontaktować się z lekarzem.

(fot. UM Międzyrzec Podlaski)

Jeden komentarz

  1. Trzeba zrobić napowietrzanie , moje duźe oczko teź zaczynało być zielone , jest napowietrzane i problem zniknoł.