Czego nie wolno robić w ciąży?

Lista zakazanych rzeczy dotyczy szczególnie I trymestru. Początek ciąży jest bardzo ważnym okresem dla rozwoju malucha. Pierwsze 12 tygodni to tzw. organogeneza, podczas której powstaje serce i układ nerwowy dziecka, powoli zarysowują się usta, podbródek, policzki, szczęki, język, uszy czy oczy. Kilka ostatnich dni pierwszego trymestru ciąży sprzyja powstawaniu miniaturowych mięśni oraz kształtowaniu się chrząstek, kości, kolan i łokci. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na kluczowe pytanie – jak nie zaszkodzić płodowi?

Co jest zakazane w I trymestrze ciąży?

Absolutnie nie wolno wykonywać badań rentgenowskich, przyjmować wielu leków i uprawiać sportów zagrożonych urazami. Przyszłe mamy muszą w sposób szczególny troszczyć się o swoje zdrowie, odpowiednio się odżywiać, dbać o zbilansowaną dietę oraz całkowicie porzucić wszystkie nałogi. Palenie papierosów czy picie alkoholu zwiększa ryzyko poronienia. Warto też ograniczyć do minimum przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Grozi to przedwczesnym porodem lub opóźnieniami w rozwoju psychicznym i fizycznym dziecka. Picie kawy jest dozwolone, ale w ograniczonych ilościach. Dobry wybór stanowi bezkofeinowa „zbożówka”. Nawet niewielka ilość alkoholu jest zakazana, ponieważ może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Podobnie jak
narkotyki, które uszkadzają wszystkie narządy wewnętrze przyszłego noworodka. Kobiety ciężarne powinny także unikać gorących kąpieli, przebywania w saunie i jacuzzi oraz w świeżo pomalowanych wnętrzach. Zobacz, z czego jeszcze powinnaś zrezygnować.

1. Nie dźwigaj
Praca fizyczna jest raczej niemożliwa, a generalne porządki warto zostawić na inne czasy. Dźwiganie w pierwszym trymestrze grozi krwawieniem z dróg rodnych i może prowadzić do
poronienia, a w ciąży zaawansowanej do przedwczesnego porodu. Kobiety ciężarne nie muszą jednak całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Najlepszym rozwiązaniem są zajęcia z jogi, ćwiczenia na piłce czy pilates. Istnieje wiele przeciwskazań medycznych, które ograniczają noszenie nawet najmniejszych ciężarów. Są to: występowanie częstych krwawień, problemy z łożyskiem oraz przedwczesna aktywność skurczowa macicy.

2. Zrezygnuj z niektórych zabiegów kosmetycznych
Na początku ciąży warto wykluczyć aromaterapię olejkami eterycznymi i masaż. Niewskazane są także zabiegi antycellulitowe oraz wyszczuplające. Przyszłe mamy powinny też zrezygnować z zabiegów laserowych czy ultradźwięków, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Niebezpieczne jest także korzystanie z depilacji laserem lub woskiem. Wśród dozwolonych zabiegów znajduję się malowanie włosów, manicure i pedicure paznokci, zabiegi regeneracyjne na skórę twarzy.

3. Nie jedz niektórych produktów
W pierwszym trymestrze ciąży nie wolno jeść dań wysokoprzetworzonych. Należy też unikać surowego mięsa oraz ryb. Poza tym trzeba też zrezygnować z serów pleśniowych, brie, camembert, feta, oscypków i innych produktów z mleka niepasteryzowanego. Kobiety ciężarne muszą także uważać na zioła. Niewskazane są duże ilości herbaty czy picie słodkich napojów. W trosce o dobro maluszka trzeba wykluczyć spożycie jajek na miękko oraz wędlin typu szynka parmeńska.

Podsumowanie

Jeśli planujesz prace w przydomowym ogródku, koniecznie pamiętaj o jednorazowych rękawiczkach. Sprzątanie kuwety warto oddać w ręce pozostałych domowników. W przeciwnym razie możesz zarazić się toksoplazmozą, czyli chorobą przyczyniającą się do poważnych wad rozwojowych. Więcej informacji i ciekawych tematów związanych z ciążą znajdziesz na https://www.mamazone.pl

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia