Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czapka daje siłę do walki z chorobą, czyli jak pomóc od serca i na szydełku

Każdego roku w Polsce diagnozuje się nowotwór u około 1200 dzieci. Rozpoznanie choroby zmienia całe dotychczasowe życie małego pacjenta, a także członków jego rodziny. W związku z pobytami w szpitalu i w trosce o system odpornościowy dziecka rezygnuje się z nauki w szkole, zabaw na podwórku, z życia towarzyskiego. Często najbliższe otoczenie nie wie, jak zachować się wobec choroby nowotworowej dziecka. Właśnie z myślą o najmłodszych pacjentach oddziałów onkologicznych i hematologicznych oraz ich rodzicach powstał projekt „Czapka od serca”.

„Czapka od serca” to projekt, którym zwracamy uwagę na dzieci chore onkologicznie i hematologicznie oraz ich rodziców. W dniu 24 listopada, który Fundacja ustanowiła Dniem Czapki od serca, na oddziały onkologiczne i hematologiczne 10 szpitali w Polsce: w Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie (3 ośrodki), Wrocławiu, Gdańsku oraz do szpitala we Lwowie, przekażemy aż 600 magicznych pakietów, w których są dwie takie same kolorystycznie czapki od serca – dla dziecka i rodzica oraz odręcznie napisany list od Wolontariusza. Czapki są niezwykle kolorowe, radosne i ręcznie dziergane przez wolontariuszki i wolontariuszy Fundacji Ronalda McDonalda. Wielu z nich specjalnie nauczyło się szydełkować, by je zrobić.

– Projektem „Czapka od serca” chcemy zwrócić oczy w kierunku tych, którzy przez chorobę często znikają nam z pola widzenia. Dzieci chore nie chodzą do szkoły, do przedszkola. Rodzice, których życie wraz z chorobą dziecka przenosi się na szpitalny oddział, często nie mogą kontynuować aktywności zawodowej. Choroba nowotworowa wyrywa całą rodzinę z normalnego życia. Czapka od serca jest symbolicznym powiedzeniem „Widzimy Was!”. Projektem „Czapka od serca” chcemy również zwrócić uwagę na to, że bliskość rodziny jest bardzo ważna w procesie leczenia. To, że czapki przekazywane są w zestawach, jest wyrazem misji Fundacji „Aby rodzina mogła być razem” – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda

W podobnym słowach wypowiada się również Krzysztof Baranowski, tata Igora, walczącego przez długie miesiące z białaczką:

– Czapka od serca sprawia, że czujesz się zauważony, dostrzeżony, że jesteś dla kogoś ważny. Taka czapka to pozornie drobny gest, a dla nas, rodziców ciężko chorych dzieci jest wyrazem tego, że ktoś o naszych dzieciach i o nas pamięta i tę trudną rzeczywistość, z którą mierzymy się co dnia, chce uczynić bardziej radosną.

Przez ostatnie miesiące setki osób zaangażowało się w tę akcję. Jedni wybierali kolorowe włóczki i dziergali na szydełku, inni pisali listy i pakowali wszystko w piękne zestawy. Same listy też zasługują na uwagę – napisanie każdego z nich wymaga mnóstwa empatii, wczucia się w sytuację chorego dziecka i jego rodzica, a także zastanowienia się, jaką historię osobistą opowiedzieć, by zaciekawić.

W pisanie takich listów zaangażowali się Wolontariusze Fundacji Ronalda McDonalda i grupy Wolontariuszy z Wawra, Czarnego Dunajca oraz osadzone z Aresztu Śledczego Warszawa Grochów. W sumie wykonanie takich pakietów zajęło im ponad 3500 godzin.

Ważną rolę w przygotowaniu Czapek od serca po raz kolejny odegrała Służba Więzienna, która łączy ideę pomagania z resocjalizacją. Ponad 130 tysięcy metrów włóczki, o łącznej wadze 120 kilogramów, podopieczne Aresztów Śledczych w Warszawie-Grochowie, Gdańsku i Białymstoku oraz Zakładu Karnego w Goleniowie zamieniły w 1200 pięknych czapek. Dzierganie czapek daje im możliwość sprawdzenia się, poczucie, że jest się potrzebnym oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Przygotowanie niespodzianki dla dziecka, które leczy się onkologicznie, to zwrócenie uwagi na potrzeby innego człowieka, czas na refleksję.

– Współpraca Fundacji Ronalda McDonalda i służb penitencjarnych to relacja, która pięknie przysłuży się nie tylko dzieciom w szpitalach – podkreśla Krzysztof Daniluk, koordynator projektu „Czapka od serca”. – Panie, które zaangażowały się w projekt, wiedzą, że pomagamy na co dzień dzieciom, które mierzą się z potężnym wyzwaniem. Dla nas w Fundacji nastrój dzieci, ich emocje i emocje ich najbliższych są w centrum uwagi. Chcemy, aby bliskość rodziny dawała dziecku siłę do walki z chorobą, a można powiedzieć „jesteś super i życzę Ci zdrowia” także podarowując piękną czapkę. Są niespodzianki z przesłaniem – i takie są Czapki od serca.

Z roku na rok przybywa partnerów biznesowych. W tym roku do akcji dołączyły firmy McDonald’s Polska, HAVI i Danlab, a z pakietami „Czapek od serca” na oddziały onkologiczne i hematologiczne trafią również mikrofalówki oraz czajniki elektryczne.

100 pakietów zostanie również przekazanych osobom indywidualnym, których dziecko choruje na chorobę onkologiczną lub hematologiczną i które zgłoszą się do Fundacji.

Każdy może pomóc w realizacji misji „Aby rodzina mogła być razem”, kupując czapkę od serca na Allegro Charytatywni – link do aukcji

Rekomendacji dla projektu „Czapka od serca” udzielili prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Instytutu dr hab. n. med. Bożenna Dembowska-Bagińska – Klinika Onkologii IP-CZD, prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak, b. konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej dla woj. mazowieckiego.

Nad technicznym i artystycznym wyglądem czapek czuwa Paulina Grabarczyk z Tamtosiamto, dyplomowana arteterapeutka. To ona jest autorką filmu instruktażowego, dzięki któremu wszyscy wolontariusze Fundacji rozpoczynają swoją przygodę z dzierganiem. Paulina pokazała, że szydełko nie jest takie straszne i ten, kto umie go używać ma dodatkową moc – moc pomagania.

Czapka daje siłę do walki z chorobą, czyli jak pomóc od serca i na szydełku

Czapka daje siłę do walki z chorobą, czyli jak pomóc od serca i na szydełku

Czapka daje siłę do walki z chorobą, czyli jak pomóc od serca i na szydełku

(fot. źródło mat. prasowy)

Komentarze wyłączone

Z kraju