Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Ćwiczyli pożar szpitala w Zamościu


W środę w Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wybuchł pożar. Okazało się, że ugaszenie ognia to dopiero początek działań, jakie czekają ratowników. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Mężczyzna podkłada ogień na oddziale onkologii zamojskiego szpitala. Gdy na miejsce przyjeżdżają służby ratunkowe okazuje się, że pożar zaczyna się rozprzestrzeniać, co wymaga przeprowadzenia ewakuacji pacjentów znajdujących się na zagrożonym oddziale. W międzyczasie policjanci ustalają sprawcę podpalenia, który postanawia popełnić samobójstwo. Gdy funkcjonariusze za pomocą negocjatorów usiłują go przekonać do zmiany decyzji, okazuje się, że w szpitalu znajduje się także podłożony ładunek wybuchowy, co wymaga ewakuacji pracowników administracji a następnie przeszukania budynku- tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, które zostały przeprowadzone w zamojskim szpitalu.

Przeprowadzone w środę w godzinach 13-15 ćwiczenia jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz służb i instytucji współdziałających, wchodzących w skład Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego miały kilka celów. Głównym było doskonalenie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożaru w budynku szpitala oraz współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej z personelem szpitala, pogotowiem ratunkowym, policją i innymi podmiotami, a także praktyczne sprawdzenie możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz prowadzenia ewakuacji pacjentów przez personel szpitala oraz rozpoznanie operacyjne obiektu ćwiczeń w zakresie przejezdności dróg pożarowych a także kierunków prowadzenia ewakuacji.

Przeprowadzenie pierwszych tego typu ćwiczeń w zamojskim szpitalu było możliwe dzięki prowadzonemu właśnie remontowi oddziału onkologicznego. Zaangażowane zostały instytucje służby i straże, wchodzące w skład Zespołu. W ćwiczeniach ponadto udział wzięło 5 zastępów PSP z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych w Zamościu i Szczebrzeszynie; 6 zastępów z OSP z Łabuń Mokrego; Niedzielisk, Sitna, Dębowca, i Złojca. Obserwatorem ćwiczeń z ramienia Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie był mł. bryg Jarosław Hamaluk.

(fot. mł. bryg. Andrzej Szozda KM PSP Zamość)
2013-09-26 09:51:05

Komentarze wyłączone

Z kraju

Polityka i społeczeństwo