Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Coraz bliżej do Nocy Kultury. Przeżyć, zachwytów i zadziwień będzie co niemiara

Trzy tygodnie pozostały do rozpoczęcia jednego z większych wydarzeń kulturalnych w Lublinie, czyli Nocy Kultury. Organizatorzy zdradzili, co przygotowali na tą wyjątkową noc.

Hasło tegorocznej Noc Kultury to MiastoMomenTy. Organizatorzy, czyli Warsztaty Kultury w Lublinie zapewniają, że przeżyć, zachwytów i zadziwień będzie co niemiara, a program stworzą chwile magiczne i uchwytne tylko przez moment, niczym kwiat paproci. Wiadomo już, że najciekawszym punktem programu będzie ulica Krawiecka. Próżno jednak szukać jej na mapie, gdyż istniała ona w 1947 roku w miejscu, gdzie obecnie wydeptana przez błonia ścieżka prowadzi do al. Unii Lubelskiej. Pozostało po niej kilkadziesiąt zdjęć i wierzba biała, której wiek szacowany jest na około 170 lat. Podczas Nocy Kultury, w ul. Krawiecką zmieni się ul. Podwale. Będzie to przestrzeń pełna krawatów, tkanin, futra, maszyn do szycia i drobnych akcesoriów krawieckich. Część ulicy zostanie okryta różowym futrem.

Znajdzie się tam również Krawatoskada, zwieńczenie „Akcji krawat”, czyli instalacja wykonana pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Ci sami autorzy odmienią też oblicze ceglanego muru na Podwalu. Tekstury, czyli wąskie wnęki, staną się oknami, przez które można będzie podglądać aranżacje z guzików, suwaków czy kieszeni. Z kolei studenci Architektury Krajobrazu KUL przygotują instalację z rajstop. Nie zabraknie starych maszyn do szycia, którym towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana kompozycja dźwiękowa.

Z kolei na Błoniach pod Zamkiem, tak jak przed rokiem, ulokuje się Strefa Twórczości i Inspiracji, czyli miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu rodzicom z dziećmi. Liczne warsztaty i kreatywne zabawy pozwolą wspólnie spędzić czas. Będzie można. m.in. budować Miasto z cukru, czyli bawić się w architektów, którzy z cukrowych kostek wyczarują zupełnie nowy świat. Słodkim uzupełnieniem zabawy będzie ciasteczko od Cukierni Vanilla – tegoroczny oficjalny smak Nocy Kultury. Na Błoniach pod Zamkiem znajdzie się też strefa relaksu.

Kolejne atrakcje podziwiać będzie mozna m.in. na siedzibie Poczty Głównej. Tuż po zmroku fasada budynku przy Placu Litewskim ożyje i zabierze widzów w fantastyczne, niemożliwe światy. Publiczność zgromadzona na Placu Zamkowym zobaczy plenerowe widowisko, przygotowane specjalnie na Noc Kultury. Schody Zamku Lubelskiego będą sceną, na której Leszek Mądzik, odkrywając kolejne Warstwy, wprowadzi w świat teatru plastycznego, rozbudzając tym samym wrażliwość i szczerość. Na pierwszym i jedynym seansie w Lublinie zobaczymy dokument Mabel, Mabel, Tiger Trainer. Jest to film o legendarnej i jednocześnie niezwykle tajemniczej Mabel Stark, kobiecie, która wybrała rzadki zawód treserki tygrysów.

Dach Tarasów Zamkowych ponownie zostanie sceną Koncertu na dachu i ugości tym razem Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. H. Wieniawskiego. Pięćdziesięciu instrumentalistów wprowadzi w świat niezwykłej muzyki sprzed wieków, która mimo upływu lat pozostaje aktualna i nadal porusza w słuchaczach odpowiednie struny. Na Wirydarzu Klasztoru oo. Dominikanów usłyszymy repertuar nawiązujący do muzyki okresu międzywojennego, m.in. piosenki „Ada to nie wypada”, „Ach, Ludwiko”, „Nie kochać w taką noc, to grzech”. Ulica Ku Farze zmieni się w pełną roślin, mchów i zapachów Sensualną Bramę, a na placu po Farze wszystkich przywitają Filary pokryte żywym materiałem roślinnym. Od Bramy Rybnej do Placu Rybnego popłyną Latające ryby – instalacja, za którą odpowiedzialny jest Jarosław Koziara.

To oczywiście nie cały program Nocy Kultury, która odbędzie się w nocy z 2 na 3 czerwca . Na festiwal składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Do tego drzwi galerii, teatrów i muzeów będą otwarte znacznie dłużej niż zwykle. Pełny harmonogram pojawi się wkrótce na www.nockultury.pl a najważniejsze punkty programu dostępne będą w wersji mobilnej w aplikacji Going.

(fot. nadesłane)
2018-05-12 12:41:45

7 komentarzy

  1. pozwolenie na spożywanie alkoholu pod chmurką, to cała „noc kultury”, czyli zarzygane, zaśmiecone chodniki i tłum za niczym

  2. Ciekawe gdzie pomieszczą się ludzie tej nocy, skoro w normalnych warunkach panował co roku ścisk i tłok. Teraz z racji bezsensownego remontu Krakowskiego Przedmieścia trzeba będzie chyba omijać przeszkody albo Solidarności, albo od Królewskiej przez Bernardyńską

  3. Przezycie i zdziwienie bedzie jak dokoncza deptak. A ze tak sie nie stanie, to ja nie wiem czym sie podniecac. Wszyscy przeniosa sie na Litewski i na Stare Miasto a szpilke bedzie mozna wcisna co najwyzej w doope.

    • Co wlasciciele lokali dostali w zamian za takie utrudnienia: brak podatku, czynsz czy kasa?

  4. Będzie niezła kompromitacja jak nie zdążą z deptakiem

  5. Chyba z 2 na 3 lipca….

Z kraju