Co robiła straż miejska od początku roku?

Obchodzony w czwartek Dzień Straży Miejskiej stał się również okazją do podsumowania pracy strażników przez siedem miesięcy bieżącego roku.

Okazuje się, że mylne jest powszechne przekonanie, iż strażnicy tylko zajmują się zakładaniem szczęk na koła źle zaparkowanych samochodów i ustawianiem fotoradaru, gdyż takich interwencji było bardzo niewiele w porównaniu z innymi. Łącznie strażnicy przez ten okres przeprowadzili 29510 kontroli, z czego najwięcej, gdyż 22455 dotyczyło obiektów użyteczności publicznej, 5035 posesji prywatnych a także 2020 obiektów handlowych.

Od stycznia do końca lipca strażnicy ujawnili 14425 wykroczeń w tym 3455 to przekroczenia prędkości, które zostały zarejestrowane przez fotoradar, a więc jest to niecałe 24 procent wszystkich wykroczeń. Jak się również okazuje, znaczna cześć wykroczeń nie kończy się dla sprawców mandatem lecz jedynie pouczeniem. W 3391 przypadkach zastosowano właśnie ten sposób zakończenia interwencji, i to zarówno w wykroczeniach porządkowych jak i drogowych, gdzie pouczeń było odpowiednio 1131 i 2260.

Ponad połowa z 15879 interwencji, w których uczestniczyła straż miejska została zgłoszona przez mieszkańców, co jasno świadczy jak często strażnicy proszeni są o pomoc. Większość interwencji gdyż 9760 dotyczyła spraw porządkowych a 6119 drogowych. W tej liczbie jest 1004 założonych blokad na koła pojazdów zaparkowanych w miejscu do tego nieuprawnionym, które stosowane są głównie w centrum miasta, gdzie kierowcy notorycznie parkują utrudniając przejście pieszym lub utrudniają wyjazd z posesji bądź też zasłaniają widoczność innym kierującym. Natomiast tylko 202 razy zdecydowano się na odholowanie pojazdów, których kierowcy zaparkowali w ten sposób, że w znaczny sposób utrudniali ruch, lub też ich dalszy postój w tym miejscu zagrażał bezpieczeństwu. Niepokoi tylko liczba usuniętych wraków z naszych ulic, gdyż było ich tylko dwa.

Natomiast z mandatów do kasy Urzędu Miasta wpłynęło 1.075.300 złotych z 9939 mandatów karnych, które zostały nałożone przez strażników. Wbrew pozorom najwięcej ich gdyż 3699 było za wykroczenia porządkowe. Najwięcej bo 1086 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych, 542 razy ukarano za palenie w miejscach zabronionych, 361 za zaniedbania związane z utrzymaniem czystości, 219 mandatów otrzymały osoby, które wyprowadzały psy bez smyczy bądź kagańca a 194 za zaśmiecanie miasta poprzez rozklejanie plakatów tam gdzie jest to zabronione. Dodatkowo ukarano także 88 osób, które nie posprzątały po swoich pupilach. 3647 mandatów dotyczyło wykroczeń drogowych w tym 54 za parkowanie w miejscach przeznaczonych dla inwalidów. W tych przypadkach strażnicy byli nieubłagani, gdyż nie było nowy o pouczeniach a mandaty były najwyższe gdyż po 500 złotych każdy. Natomiast 2593 razy ukarano kierowców za przekroczenie prędkości, łączna kwota mandatów w tym przypadku wyniosła 420.400 złotych.

(fot. lublin112)
2013-09-01 08:38:06

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!