690 680 960

Chełm: Podróbki z Chin na granicy

Blisko 200 sztuk podrabianej odzieży znanych sportowych marek zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej z Chełma. Towar pochodził z Chin i miał trafić na Ukrainę.

-Podczas kontroli towaru w Oddziale Celnym w Chełmie uwagę celników zwróciła m.in. słaba jakość odzieży oznaczonej logo znanych światowych firm. Niestaranne wykonanie, a nawet pomyłki w oznaczeniach – przykładowo znak graficzny na metce był inny niż na towarze – pozwalały przypuszczać, że oznaczenia na odzieży umieszczono bezprawnie. Dodatkowe podejrzenia funkcjonariuszy wzbudził też fakt, że „markowe” rzekomo towary zapakowane były do zbiorczych opakowań z napisami w języku chińskim – informuje rzecznik Izby Celnej z Białej Podlaskiej.

Towar, prawdopodobnie produkcji chińskiej, jechał z Niemiec na Ukrainę. Dołączona do niego dokumentacja również budziła wiele wątpliwości. Dane ilościowe zawarte m.in. w fakturach nie zgadały się ze stanem faktycznym.

Celnicy zdecydowali zatem o przeprowadzeniu szczegółowej rewizji całego zgłoszonego do odprawy towaru – w sumie 10 ton. W efekcie zatrzymali 200 sztuk odzieży różnego asortymentu, tj. buty, spodnie, koszulki ,bluzy, kurtki, a także plecaki, co do których istniało uzasadnione podejrzenie, że naruszają prawa własności intelektualnej.

O zdarzeniu Służba Celna powiadomiła przedstawicieli właścicieli praw do znaków towarowych, którzy potwierdzili podejrzenia celników – wyroby zostały bezprawnie oznaczone zastrzeżonymi znakami towarowymi.

Mimo że towar został zatrzymany jeszcze pod koniec ubiegłego roku – z uwagi na ilość i różnorodność asortymentu, który podlegał weryfikacji, dopiero teraz możliwe jest podanie informacji na temat wyników kontroli.

Przypomnijmy, że za wprowadzenie do obrotu towarów naruszających prawa własności intelektualnej i przemysłowej sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności. Jednak brak wniosku o ściganie sprawcy uniemożliwia wszczęcie postępowania karnego.

2014-02-07 21:46:01
(fot. Izba Celna)

2 komentarze

  1. Od kiedy to plecaki są tak wielką wartością intelektualną, że naruszają prawa własności ?
    Ale od czasu jak administracja Chomikuj.pl zakwestionowała mi Instrukcję Naprawy samochodu Ford i uzasadniła, że spowodowane to było „niedozwolonym rozpowszechnianiem treści pornograficznych z udziałem zwierząt i dzieci”, to i w te intelektualne wartości plecaka też wierzę

  2. 200 sztuk odzieży waży 10 ton . Ciekawe…

Kursy walut

  • USD 4.3501zł 0.07%
  • GBP 5.3803zł 0%
  • EUR 4.6529zł 0.15%
  • CHF 4.8483zł -0.05%

Polub nas