690 680 960

Chełm otrzymał miliony z Polskiego Ładu. Młyn przebudują na teatr, a na deptaku stworzą plażę z leżakami

Chełm w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych starał się o dofinansowanie sześciu inwestycji, otrzymał środki na pięć z nich. Łącznie jest to ponad 60 mln zł.

Jednym z większych beneficjentów II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych został Chełm. Chodzi o fundusze mające być wsparciem dla samorządów, które w wyniku najpierw pandemii, a teraz kryzysu wywołanego wojną na Ukrainie, muszą zmagać się ze spadkiem dochodów. Zgodnie z warunkami naboru, każdy samorząd mógł złożyć trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji, każdy odpowiednio na maksymalną kwotę 65, 30 i 5 mln zł. W przypadku Chełma złożone zostały trzy wnioski, jednak obejmujące sześć przedsięwzięć. Pięć z nich zostało pozytywnie zatwierdzonych dzięki czemu do miasta trafiło 61 mln zł.

Za te środki zaplanowano rewitalizację starego Młyna Michalenki i adaptacja obiektu na Teatr, rewitalizację Parku Międzyosiedlowego, przebudowę deptaka przy ul. Lwowskiej, modernizację miejskiego oświetlenia oraz termomodernizację sześciu szkół. W przypadku Młyna Michalenki, Parku Międzyosiedlowego, modernizacji oświetlenia oraz termomodernizacji szkół – miasto posiada już dokumentacje projektowe dla każdej z inwestycji. Oznacza to, że postępowania przetargowe będą ogłaszane z zamiarem wyłonienia wykonawcy właściwych prac budowlanych.

Jeżeli chodzi o przebudowę deptaka, w tym przypadku zadanie będzie realizowane w trybie zaprojektuj i buduj. Oznacza to, że wykonawca w pierwszej kolejności będzie musiał więc opracować dokumentację projektową. Miasto chce, aby uporządkowany został istniejący drzewostan, czyli przeprowadzono pielęgnację drzew, do tego mają pojawić się nowe nasadzenia. Jednak w planach jest także nadanie temu miejscu nowych funkcji. Urzędnicy proponują wybudowanie fontanny a także stworzenie plaży. Ta ostatnia ma funkcjonować w sezonie letnim, będą na niej również leżaki. Do tego dochodzi dodatkowe oświetlenie jak też iluminacja niektórych obiektów.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek dodaje, że kolejną wizytówką miasta będzie Teatr, jaki powstanie w Młynie Michalenki. Jak przypomina, po tym, kiedy ogłoszono taką koncepcję, wiele osób w to nie wierzyło, pomysł był też wyśmiewany i krytykowany. Pomimo tego udało się zdobyć finansowanie tego projektu, który ma zostać zrealizowany już za 1,5 – 2 lata. Natomiast w przypadku rewitalizacji Parku Międzyosiedlowego, na co również czeka wielu mieszkańców, zaplanowano m.in.: nowe nasadzenia i wysianie łąk kwietnych. Do tego dochodzi budowa fontanny z retencją oraz zbiornika retencyjnego, utworzenie naturalnego placu zabaw, wymianę nawierzchni i budowa pump trucku. Park ma być w pełni ekologiczny, a jego otwarcie zaplanowano w przyszłym roku.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

34 komentarze

 1. Do jasnej cholery może by tak dziury w ulicach połatał, trawę skosił a nie plaże będzie budował i ruinę remontował. Brak słów…

 2. Drogi jak w Zamościu budować,obwodnice południową a nie plaże

 3. pewnie radni z opozycji chcieli mieć swoje pomysły – coś na wzór trzaskowskiego i strefy relaksu na białołęce. Może redakcja sprawdzi kto dał ten pomysł ???

 4. Za blotko sie placi w spa

 5. Zamiast teatru lepszy byłby klub ze striptizem tym bardziej, że w Lublinie zamknęli.

 6. CZAS POGONIĆ TYCH SZKODNIKÓW❗❗❗

  Są różne sposoby na napychanie swoich kieszeni publicznymi pieniędzmi…

 7. A kiedy baseny na chełmskiej górce przestaną w końcu straszyć?

Kursy walut

 • USD 4.4834zł 0.1%
 • GBP 5.438zł -0.28%
 • EUR 4.6968zł -0.06%
 • CHF 4.7608zł 0.29%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ