Chcą zdobyć 28 najwyższych szczytów gór w Polsce i zjechać z nich na snowboardzie. Wszystko w ramach walki ze smogiem

„28 szczytów przeciwko smogowi” to akcja polegająca na zdobyciu najwyższych szczytów gór polskich i zjechaniu z nich na snowboardzie. Projekt ma na celu wyposażenie szkół w narzędzia Programu Monitoringu Smogu.

Właśnie ruszyła akcja „28 szczytów przeciwko smogowi”, w ramach której, jej inicjatorzy jako pierwsi chcą zdobyć najwyższe szczyty gór polskich a następnie zjechać z nich na snowboardzie. Przyświeca im jeden cel, mianowicie zwiększenie zainteresowania problemem jakości powietrza oraz zdobycie sponsorów dla Programu Monitoringu Smogu. Fundusze zostaną zaś przeznaczone na stacje monitorujące jakość powietrza dla szkół i przedszkoli oraz materiały edukacyjne. Dzięki temu możliwe będzie bezpłatne bieżące kontrolowanie i publikowanie wyników pomiarów oraz prowadzenie działań edukacyjnych wśród dzieci, rodziców i okolicznych mieszkańców.

Akcja skierowana jest do szkół i przedszkoli, ponieważ to dzieci są najbardziej narażone na szkodliwe skutki działania smogu. Jak pokazują raporty, wszystkie polskie przedszkola położone są w obszarach, gdzie występują przekroczenia norm jakości powietrza, a jednocześnie w wielu miejscowościach brakuje czujników. Pomiary są miarodajne w odległości około 2 km od urządzeń, dlatego wyposażenie placówek edukacyjnych w stacje monitorujące dałoby szansę okolicznym mieszkańcom na sprawdzanie, jaki jest faktycznie stan powietrza na ich ulicy.

– Okazuje się, że wyniki pomiarów są często zaskakujące – ponieważ smog w Polsce pochodzi głównie z tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń, czyli z kominów domowych, bardzo często jakość powietrza na podmiejskich, pozornie „zielonych” osiedlach czy na wsi jest znacznie gorsza, niż na wielkich blokowiskach w dużych miastach. Uświadomienie sobie, że to właśnie przy naszej ulicy normy są znacznie i zatrważająco często przekraczane powoduje, że smog przestaje być abstrakcyjnym pojęciem znanym tylko z mediów, a staje się realnym zagrożeniem zdrowia dla nas i naszych bliskich – wyjaśnia Piotr Maksym, kierownik projektu.

Inicjatorzy akcji mają nadzieję, że publikacja wyników pomiarów jakości powietrza oraz materiały, jakie przygotowali dla dzieci i rodziców w ramach Programu Monitoringu Smogu nie tylko doraźnie ograniczą skutki działania smogu, np. poprzez unikanie wychodzenia na spacer, kiedy stan powietrza jest bardzo zły, ale przede wszystkim spowodują, że ludzie dla własnego zdrowia podejmą działania, które wyeliminują przyczyny smogu. Każda osoba, która zrezygnuje z palenia śmieci albo zdecyduje się na zmianę pieca czy sposobu ogrzewania będzie dla nich sukcesem.

Objęcie Programem Monitoringu Smogu szkół i przedszkoli będzie możliwe tylko dzięki sponsorom.

– Mamy nadzieję, że znajdzie się wiele firm , które w oparciu o koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu zechcą zrobić coś dobrego dla swoich potencjalnych klientów i dla środowiska. Zapraszamy do współpracy – każda firma oraz osoba fizyczna może wesprzeć naszą akcję – dodaje Piotr Maksym.

Akcja potrwa do końca 2018 roku i jest podzielona na kilka etapów. Oprócz pozyskiwania sponsorów, prowadzone będzie przyjmowanie zgłoszeń od szkół i przedszkoli. Warunkiem zakończenia akcji jest objęcie programem przynajmniej 150 placówek oświatowych. Później, a dokładnie w styczniu i lutym 2019 roku, nastąpi zdobywanie 28 najwyższych szczytów gór polskich. Będzie to m.in. Łysica w Górach Świętokrzyskich, Rysy w Tatrach, Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, Śnieżka w Karkonoszach, Babia Góra w Beskidzie Żywieckim, Tarnica w Bieszczadach, Turbacz w Gorcach, Radziejowa w Beskidzie Sadeckim czy też Wielka Kopa w Górach Izerskich. Bieżące informacje organizatorzy będą publikować na swoim profilu na Facebooku: www.facebook.com/programmonitoringusmogu. Z kolei szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie internetowej: www.monitoringsmogu.pl.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

(fot. pixabay- zdjęcie ilustracyjne)
2018-03-04 19:33:22

35 komentarzy

  1. Zjazd z 28 szczytów – ok, rozumiem. Ale co do tego ma walka ze smogiem??? Przyjemność zjeżdżania na snowboardzie jakoś przełoży się na zmniejszenie smogu? Ideologię do wszystkiego da się dorobić… jeśli tylko znajdzie się taki głupi, by to sponsorować 😉

  2. Co robisz? Zjeżdżam z góry na desce bo walczę ze smogiem 😉 hehe

  3. Ja też tak chcę

    W ramach walki z wypadkami na drodze chciałbym opłynąć największe jeziora w Polsce. Szukam sponsora.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Uroczyste poświęcenie wozu bojowego w Żabnie
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
W najbliższą sobotę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Potańcówka”
Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy