Celnicy odwiedzili handlarza podrabianych zegarków

Celnicy odwiedzili firmę, która handlowała podrabianymi zegarkami w Internecie. Efektem kontroli było zarekwirowanie ponad tysiąca podrabianych zegarków.

-Celnicy z zamojskiego urzędu celnego obserwowali poczynania firmy już pod koniec marca, w wyniku prowadzonego przez Służbę Celną monitoringu handlu internetowego. Firma oferowała na jednym z portali aukcyjnych zegarki sygnowane znakiem znanej światowej marki. Celnicy podejrzewali, że zegarki mogą być podrabiane, a tym samym naruszają prawa właściciela znaku towarowego. W wyniku kontroli przeprowadzanej w pomieszczeniach przedsiębiorstwa funkcjonariusze zajęli zegarki naręczne sprzedawane po około 20 zł za sztukę – informuje Izabela Wojcieszuk-Kukiełka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

W sumie celnicy zajęli 1129 budzących wątpliwości zegarków i zwrócili się do kancelarii prawnej reprezentującej właściciela znaku towarowego z prośbą o wydanie opinii, czy towar narusza prawa własności intelektualnej.

Kancelaria prawna potwierdziła, że logo na zegarkach umieszczono bez wiedzy i zgody właściciela znaku towarowego. Wystąpiła też z wnioskiem o ściganie i ukaranie sprawców.

W związku z naruszeniem przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej właścicielowi firmy grozi odpowiedzialność karna. Przepisy przewidują w takich przypadkach karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

W szczególnych przypadkach czyn może być zagrożony kara pozbawienia wolności do lat 5. Postępowanie w sprawie prowadzi Urząd Celny w Zamościu.

W wyniku monitoringu sieci internetowej w całym kraju od lipca 2012 r. do grudnia 2013 r. Służba Celna wykryła uszczuplenia finansowe na kwotę 23 mln zł. Celnicy udaremnili też wprowadzenie na rynek krajowy produktów podrabianych i pirackich o wartości około 100 tys. złotych, gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną zgodnie z konwencją CITES, wyrobów pseudomedycznych i anabolików o wartości około 60 tys. zł, a także środków psychotropowych o wartości 3 mln złotych.

2014-04-23 17:59:15
(fot. Izba Celna)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7247zł 0.82%
  • GBP 5.1946zł -0.8%
  • EUR 4.5175zł 0.07%
  • CHF 4.1205zł 1.07%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”