Celnicy odwiedzili handlarza podrabianych zegarków

Celnicy odwiedzili firmę, która handlowała podrabianymi zegarkami w Internecie. Efektem kontroli było zarekwirowanie ponad tysiąca podrabianych zegarków.

-Celnicy z zamojskiego urzędu celnego obserwowali poczynania firmy już pod koniec marca, w wyniku prowadzonego przez Służbę Celną monitoringu handlu internetowego. Firma oferowała na jednym z portali aukcyjnych zegarki sygnowane znakiem znanej światowej marki. Celnicy podejrzewali, że zegarki mogą być podrabiane, a tym samym naruszają prawa właściciela znaku towarowego. W wyniku kontroli przeprowadzanej w pomieszczeniach przedsiębiorstwa funkcjonariusze zajęli zegarki naręczne sprzedawane po około 20 zł za sztukę – informuje Izabela Wojcieszuk-Kukiełka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

W sumie celnicy zajęli 1129 budzących wątpliwości zegarków i zwrócili się do kancelarii prawnej reprezentującej właściciela znaku towarowego z prośbą o wydanie opinii, czy towar narusza prawa własności intelektualnej.

Kancelaria prawna potwierdziła, że logo na zegarkach umieszczono bez wiedzy i zgody właściciela znaku towarowego. Wystąpiła też z wnioskiem o ściganie i ukaranie sprawców.

W związku z naruszeniem przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej właścicielowi firmy grozi odpowiedzialność karna. Przepisy przewidują w takich przypadkach karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

W szczególnych przypadkach czyn może być zagrożony kara pozbawienia wolności do lat 5. Postępowanie w sprawie prowadzi Urząd Celny w Zamościu.

W wyniku monitoringu sieci internetowej w całym kraju od lipca 2012 r. do grudnia 2013 r. Służba Celna wykryła uszczuplenia finansowe na kwotę 23 mln zł. Celnicy udaremnili też wprowadzenie na rynek krajowy produktów podrabianych i pirackich o wartości około 100 tys. złotych, gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną zgodnie z konwencją CITES, wyrobów pseudomedycznych i anabolików o wartości około 60 tys. zł, a także środków psychotropowych o wartości 3 mln złotych.

2014-04-23 17:59:15
(fot. Izba Celna)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online