Burmistrz Biłgoraja apeluje: „Nie dekorujmy grobów bliskich setkami zniczy!”

Od kilku dni w rejonie cmentarzy widać wzmożony ruch. Wraz z odwiedzającymi nekropolie, na groby trafiają lub wkrótce trafią tysiące zniczy i kwiatów. Burmistrz Biłgoraja skierował nietypowy apel do odwiedzających cmentarze.

Burmistrz Biłgoraja skierował apel do mieszkańców miasta związany z najbliższym świętem 1 listopada oraz Dniem Zadusznym. Ma on związek z przynoszeniem na groby bliskich zmarłych zniczy oraz sztucznych kwiatów.

– Na początku listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Nie zalewajmy naszych cmentarzy sztucznymi kwiatami! Nie dekorujmy grobów bliskich setkami zniczy! Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła, których później nie da się poddać recyklingowi – apeluje Janusz Rosłan burmistrz Biłgoraja.

Jednocześnie burmistrza zachęca, aby przynieść jeden symboliczny znicz i pamiętać o modlitwie za zmarłych.

– Zapalmy jeden symboliczny znicz na grobie bliskiej osoby. Modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy i grób udekorowany sztucznymi kwiatami. Stając nad mogiłą osoby bliskiej oddajmy się zadumie, pomyślmy o tych, którzy od nas odeszli, pochylmy się nad własnym życiem, które nieuchronnie przemija – apeluje burmistrz.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

22 komentarze

 1. ale apel , i tak nikt go nie posłucha

 2. BRAWO !!!!! Robię już tak od kilku lat

 3. Co za głupoty. Sprzedawcy zniczy już mają opinie.

 4. Podnieśli ceny za śmieci i w tym jest sęk. Mniej śmieci, więcej oszczędności=udane wakacje. Czemu dopiero teraz pojawiają się takie apele? Śmieci drogie i pstro, cała polityka. Podatki płacę to i śmieci produkować będę.

 5. Nie może być tak, że u mnie mniej zniczy niż u sąsiada, i nie może sąsiad mieć większą wiązankę niż ja. Ojciec by się w grobie przewrócił gdyby na pomniku było mniej niż u jego sąsiadów z trumien obok. Taka tradycja i żadne lewaki nam tego nie zabiorą. Raz do roku trzeba się zastawić i pokazać… Oczywiście nówka sztuka kożuch i lakierki z bazaru już czekają na piątek.

 6. Ilość zniczy i kwiatów to jest indywidualna sprawa rodziny. Niektórzy tak wyrażają tesknotę za blisķimi bo to jedyne co im zostało.

 7. Może i to ładnie wygląda ale niestety taka prawda to są tony śmieci, je gdzie je składać? Tego wie nie przerabia

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika