Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Burmistrz Biłgoraja apeluje: „Nie dekorujmy grobów bliskich setkami zniczy!”

Od kilku dni w rejonie cmentarzy widać wzmożony ruch. Wraz z odwiedzającymi nekropolie, na groby trafiają lub wkrótce trafią tysiące zniczy i kwiatów. Burmistrz Biłgoraja skierował nietypowy apel do odwiedzających cmentarze.

Burmistrz Biłgoraja skierował apel do mieszkańców miasta związany z najbliższym świętem 1 listopada oraz Dniem Zadusznym. Ma on związek z przynoszeniem na groby bliskich zmarłych zniczy oraz sztucznych kwiatów.

– Na początku listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Nie zalewajmy naszych cmentarzy sztucznymi kwiatami! Nie dekorujmy grobów bliskich setkami zniczy! Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła, których później nie da się poddać recyklingowi – apeluje Janusz Rosłan burmistrz Biłgoraja.

Jednocześnie burmistrza zachęca, aby przynieść jeden symboliczny znicz i pamiętać o modlitwie za zmarłych.

– Zapalmy jeden symboliczny znicz na grobie bliskiej osoby. Modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy i grób udekorowany sztucznymi kwiatami. Stając nad mogiłą osoby bliskiej oddajmy się zadumie, pomyślmy o tych, którzy od nas odeszli, pochylmy się nad własnym życiem, które nieuchronnie przemija – apeluje burmistrz.

(fot. pixabay.com)

22 komentarze

  1. ale apel , i tak nikt go nie posłucha

  2. BRAWO !!!!! Robię już tak od kilku lat

  3. Co za głupoty. Sprzedawcy zniczy już mają opinie.

  4. Podnieśli ceny za śmieci i w tym jest sęk. Mniej śmieci, więcej oszczędności=udane wakacje. Czemu dopiero teraz pojawiają się takie apele? Śmieci drogie i pstro, cała polityka. Podatki płacę to i śmieci produkować będę.

  5. Nie może być tak, że u mnie mniej zniczy niż u sąsiada, i nie może sąsiad mieć większą wiązankę niż ja. Ojciec by się w grobie przewrócił gdyby na pomniku było mniej niż u jego sąsiadów z trumien obok. Taka tradycja i żadne lewaki nam tego nie zabiorą. Raz do roku trzeba się zastawić i pokazać… Oczywiście nówka sztuka kożuch i lakierki z bazaru już czekają na piątek.

  6. Ilość zniczy i kwiatów to jest indywidualna sprawa rodziny. Niektórzy tak wyrażają tesknotę za blisķimi bo to jedyne co im zostało.

  7. Może i to ładnie wygląda ale niestety taka prawda to są tony śmieci, je gdzie je składać? Tego wie nie przerabia