690 680 960

Biała: Zderzenie radiowozu z autem dostawczym

W poniedziałek po południu na drodze krajowej nr 63 doszło do zderzenia radiowozu z autem dostawczym. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Do kolizji doszło w poniedziałek o godzinie 13:25 w miejscowości Biała na drodze krajowej nr 63. Podczas dojazdu policyjnego wsparcia na interwencję, kierowca radiowozu jadącego na włączonych sygnałach świetlnych i dźwiękowych rozpoczął manewr wyprzedzania ciągu pojazdów. Kierowca auta dostawczego marki Ford, znajdującego się na początku kolumny wyprzedzanych przez radiowóz pojazdów podjął, manewr skrętu w lewo, w drogę podporządkowaną. Zajechał  w ten sposób drogę pojazdowi uprzywilejowanemu i doszło do zderzenia.

Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Znacznemu uszkodzeniu uległ oznakowany radiowóz radzyńskiej Policji.

Czynności wyjaśniające zdarzenie wykonywane był pod nadzorem prokuratora.

Zdjęcia dzięki uprzejmości serwisu iledzisiaj.pl

Większy widok mapy2015-01-12 17:34:16
(fot. iledzisiaj.pl)

15 komentarzy

 1. Jedno zasadnicze pytanie czy to jest skrzyżowanie czy nie? Gdyż jak nie jest to skrzyżowanie to za kolizje odpowiada kierowca busa i tutaj nie ma znaczenia czy pojazd był uprzywilejowany czy też nie, mógł wyprzedzać w tym miejscu bo nie robił tego na skrzyżowaniu więc przepisów nie złamał, to pojazd który skręca musi ustąpić pierwszeństwa nawet tym co wyprzedzają (i nie kłóćcie się bo wiele razy było to w drogówce i tak jest, więc komentarze że bzdury piszę zachowajcie dla siebie, polecam poczytać przepisy ruchu drogowego) natomiast opcja numer dwa jak było to skrzyżowanie to za kolizję odpowiada kierowca radiowozu i tutaj także nie ma znaczenia czy był uprzywilejowany czy też nie, bo w takiej sytuacji nikt nie może go wyprzedzać, różnica tutaj taka że pojazd uprzywilejowany mógł wyprzedzać ale zachowując szczególną ostrożność, czyli w tej sytuacji jak miał włączone sygnały świetlne i dźwiękowe nie zapłaci za wyprzedzanie , natomiast jak nie miał włączonych to dochodzi kolejny mandat za manewr jakiego się podjął. Sytuacja sporna i ustalenie winnego nie będzie trudne wszystko zależy jaka to droga, niestety nie widzę po zdjęciach i nie oceniam, przedstawiłem tylko wie opcję. Polecam używania kamerek, nie mówię że macie nagrywać kogoś i wysyłać materiały na Policję aby ktoś dostał mandat (tzw. donosić) ale używać dla siebie i mieć dowód w razie co. Tyle w temacie, Dziękuje Pozdrawiam.

  • kiedyś dostałem mandat w wyprzedzając naraz dwa samochody, kierowca na przodzie zaczął skręcać w lewo i przywalił we mnie… policja powiedziała, że jest to moja wina, ponieważ nie powinienem wyprzedzać więcej niż jednego samochodu naraz

   • Pokaż mi taki zapis w kodeksie to pogadamy, w konia dałeś się zrobić, od kiedy to nie można wyprzedzać kolumny pojazdu? Możesz wyprzedzać ile pojazdów chcesz ważne aby robić to zgodnie z przepisami.

    Co do skrętu ważne jest czy skręcał na skrzyżowaniu czy nie, na przykład w dojazd do posesji, jak mogłeś w tym miejscy wyprzedzać to on ponosi winę to on zmienia kierunek, co innego jak by to robił na skrzyżowaniu gdzie są znaki poziome i pionowe do skrętu i wykonuje manewr z pasa do skrętu to owszem, nie możesz wyprzedzać a wina jest po stronie wyprzedzającego.

    • Trochę naginasz przepisy. Jeśli pojazd przed Tobą sygnalizuje manewr, to nie ma znaczenie czy jest to skrzyżowanie czy zjazd na posesję. Nie wolno Ci rozpocząć manewru wyprzedzania. Jeśli zjeżdżasz na posesję, a ktoś w tym czasie Cię wyprzedza, to nie wolno Ci mimo sygnalizowanego skrętu wykonać manewru skrętu w lewo, musisz poczekać, aż tamten skończy wyprzedzanie. Od takie niuanse, co innego skrzyżowanie, tam generalnie nie wolno wyprzedzać i koniec. Poza tym to wszystko jest wyraźnie napisane w kodeksie.
     Poza tym należy zachować szczególną ostrożność.
     Arr dostał mandat prawdopodobnie słusznie, dwa pojazdy przed nim zatrzymały się, bo widziały pojazd sygnalizujący manwer skrętu w lewo, arr nie zachował ostrożności, czym wymusił pierwszeństwo na skręcającym w lewo, nie zauważył, że tamten z przodu miga mówiąc krótko, bo mu samochody przed nim zaczęły zwalniać i zasłaniać, a tamten skręcający gdy ten zaczął wyprzedzać, prawdopodobnie był już zajęty skręcaniem. Ewidentnie zawinił ten który nie zachował ostrożności przy wyprzedzaniu i tyle.

 2. Żadna sytuacja sporna. Czy to sie komuś podoba czy nie winnym zostanie kierowca forda. Przepisy chronią debili i w takich sytuacjach jest to traktowana jako wymuszenie pierwszeństwa na radiowozie. To był pas radiowozu, a kierowca dostawczaka zmienia kierunek i ma zachować szczególna ostrożność. Nie ma znaczenia w takiej sytuacji ile aut wyprzedzał radiowóz i Z jaka prędkością jechał. Podobnie by to wyglądało rowniez gdyby to nie byłe auto uprzywilejowane.

  • Jak to nie było skrzyżowanie to masz rację winny jest kierowca busa, ale jak to jest skrzyżowanie to jesteś w wielkim błędzie, już nie raz był taki przypadek że radiowóz wyprzedzał na skrzyżowaniu i zajechał mu drogę pojazd skręcający, policjant został ukarany bo ten co skręcał nie złamał żadnego przepisu, to pojazd uprzywilejowany musi zachować szczególną ostrożność, aha i nie ma czegoś takiego jak „pas radiowozu”. Przepisy są dość precyzyjne w takich sytuacjach, ja nie stwierdzę czyja to wina bo nie znam drogi ale podałem dwie możliwości możesz się z nimi nie zgadzać ale to nie ma znaczenia bo takie są przepisy więc w razie co możesz dochodzić swoich racji w sądzie.

  • Radiowóz nie może być autem powypadkowym więc się nie wyklepie i żeby uprzedzić Twoje pytanie że to nie wypadek a kolizja, każda kolizja jest wypadkiem, a jeśli ktoś dalej będzie się upierać to radiowóz nie może być autem powypadkowym/pokolizyjnym tak samo jak ambulans.

   • każdy wypadek jest kolizją ale nie każda kolizja jest wypadkiem ! Wypadek jest gdy są osoby ranne !

   • Olo mało wiesz o radiowozach!!!! nie takie były klepane i to kilka razy, a śmigają do dzisiaj, a to szczegół, że w niektórych klepanych nie da się jechać w zimie szybciej niż 40, bo takie szczeliny, że wszystko ze środka wywiewa. Nawet siedzenie spawane kilka razy tak skutecznie, że nie da sie w żaden sposób regulować. Najważniejsze aby był taki klepak czysty, jak czysty to „sprawny”

 3. Od kiedy to wolno wyprzedzać pojazd skręcający w lewo? Kierujący radiowozem pomimo włączonych sygnałów świetlnych i dźwiękowych w tym przypadku ponosi winę za to zdarzenie ponieważ nie zachował szczególnej ostrożności.!!!!!! Pewnie zaraz powiecie ze dostawczak nie miał włączonego kierunkowskazu.

 4. Powiem tak na szkoleniu dla kierowców zawodowych poruszany przez policjanta był ten temat i nieważne czy to skrzyżowanie czy nie kierowca forda jest zobowiązany przy zmianie kierunku jazdy upewnić się czy może ten manewr wykonać bezpiecznie po to ma lusterko,To że trafił na radiowóz potwierdza tylko tyle-będzie odpowiadał za spowodowanie kolizji.I nic tu więcej nie da się dodać,po prostu mamy chore przepisy które wskazują prawidłowo jadącego jako winnego,

 5. Pojazd uprzywilejowany to pojazd uprzywilejowany. Debili nie sieją, oni jeżdżą po drogach. Masz baranie jeden z drugim lusterko zewnętrzne, to w nie patrz. Pojazd uprzywilejowany nie będzie hamował po to aby jakiegoś ciołka wyprzedzić dopiero za końcem linii ciągłej. Po to ma włączony sygnał aby go było widać i słychać. Uczcie się przepisów i życia na drodze a nie na forach swoją wątpliwą wiedzę wylewacie.

 6. Pierdzielicie głupoty!!

  https://www.youtube.com/watch?v=dUOFrRIJJ6E

  Kierowca osobówki został uniewinniony a policjant ukarany, to on musiał ustąpić pierwszeństwo jadącemu prawidłowo peugeotowi, ale wam barany nie da się przemówić do rozumu ale to już wasza sprawa. Swoje wypociny i brednie piszcie w pamiętniku a nie na forach bo ktoś to jeszcze na poważnie weźmie.

 7. Kolego kkk spadłeś chyba z innej planety nikt nie pisze tutaj o jakimś filmie który przedstawiłeś tylko o przedstawionym tutaj przypadku,widzę że niewiele masz wspólnego z transportem porównujesz dwie inne sytuacje.Nie będę zniżał się do Twojego poziomu myślenia,spotkasz się sam z taką sytuacją na drodze to się nauczysz.Powodzenia.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!