Bezprawnie trafił do zakładu karnego. Prokuratura Krajowa żąda uchylenia immunitetów dwóm sędziom

Jest wniosek o uchylenie immunitetów dwóm sędziom, którzy zajmowali się sprawą mężczyzny skazanego za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Spędził on bezprawnie ponad miesiąc za kratkami.

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił o uchylenie immunitetów dwóm sędziom Sądu Najwyższego. Jak wskazano, doprowadzili oni do bezprawnego pobytu mężczyzny w zakładzie karnym. Chodzi o sprawę mężczyzny skazanego za spowodowanie wypadku w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. W lutym 2018 r. Sąd Okręgowy w Zamościu orzekł wobec niego karę 2 lat pozbawienia wolności.

Po ponad roku, a dokładnie 16 października 2019 r., Sąd Najwyższy uchylił ów wyrok. Jednak sędziowie nie sprawdzili, czy kara jest już wykonywana. Nastąpiło to dopiero po telefonie funkcjonariusza Służby Więziennej z zakładu karnego, w którym skazany był osadzony. W wyniku tego mężczyzna spędził bezprawnie ponad miesiąc za kratkami.

Wniosek o uchylenie immunitetów wobec przewodniczącego składu orzekającego i sprawozdawcy skierowano do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Prokuratura zamierza postawić im zarzuty nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami. W tym przypadku ma to być wydanie orzeczenia uchylającego prawomocny wyrok bez wydania nakazu zwolnienia skazanego.

(fot. PK)

17 komentarzy

  1. Baaardzo dobrze!!!!! W końcu nadzwyczajna kasta będzie odpowiadać za swoje błędy. BRAWO ZIOBRO!!!

    • i oto pisowi chodzi , nie rozumiesz zagrywki człowieku

      • NIe wymagaj czegoś niemożliwego od człowieka, który nie myśli samodzielnie, tylko łyka wszystkie brednie, które wciska mu rząd i państwowe media.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

V Międzynarodowy Dzień Slow Joggingu w Ogrodzie Botanicznym UMCS
GÓRKI I DOLINY „festiwal” przyrody Lublina 2022
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
LubYouTub – jedyne takie wydarzenie w Lublinie
Cykl weekendowych wycieczek Gutkiem dla lubelskich rodzin