690 680 960

Będą leciały jeden za drugim. Nocą będzie można obserwować widowiskowy przelot satelitów Starlink (wideo)

Dzisiejszej nocy na niebie dostrzec będzie można przeloty satelitów Starlink. Po godzinie 2 ma ich lecieć aż 61. Obiekty będą się poruszały jeden za drugim.

Dzisiaj w nocy obserwować będzie można kolejny przelot satelitów Starlink nad Polską. Baczni obserwatorzy dostrzegą kilka przelotów, jednak dwa z nich będą wyjątkowo widowiskowe. Około godziny 00:41 spodziewać się można przelotu 37 satelitów, zaś około godziny 02:20 aż 61 Starlinków. Obiekty będą się poruszały jeden za drugim.

Starlink to sieć satelitów firmy SpaceX, które są umieszczane na niskiej orbicie okołoziemskiej. Ich zadaniem jest świadczenie usługi dostępu do Internetu. Chodzi głównie o te rejony, gdzie dostęp do sieci naziemnej znacznie utrudniony lub też niemożliwy. Każdy z satelitów waży około 260 kg.

Łącznie aby projekt zaczął funkcjonować, na orbicie musi zostać umieszczonych co najmniej 12 tysięcy Starlinków. Obecnie jest ich już blisko 500. Poniżej nagranie z ich przelotu w kwietniu.

(wideo – nadesłane – Zbigniew,  Youtube- ViralVideoLab)

29 komentarzy

 1. Krzysztof Garstka

  Wronki woj.wielkopolskie godz 23. 30 było widać, pięknie to wyglądało , jakby oświetlony długi pociąg poruszał się na niebie.Cudo

 2. No nie wierzę.. nie widzicie w tym żadnego pozytywu? Gdyby nie te satelity to dzisiaj dalej musieliśmy czytać szare gazety i oglądać Wiadomości w normalnej TV ktore przekazują tylko to co rządy nakazują.. dalej stalibyśmy w kolejkach na poczcie żeby wysyłać listy ..
  Nawet nie mielibyście teraz gdzie szukać swoich spisków i innych paranoi..
  WSZYSTKO TO JEST MOZLIWE DZIĘKI TAKIM GADZETOM .. przecież to kolejny z wielu już postawionych kroków na przód cywilizacji..
  (Oczywiście postęp zawsze wymagał zmian.. i człowiek zawsze potrafił się do owych przystosowywać)

 3. Polecam aplikacje na telefon Heavens Above. Podane są dokładne godziny i kierunki przelotu satelit na żywo. Pierwsza satelitą w tzw Pociągu widocznym na niebie jest Starlink-1320. Wpiszecie w aplikacji ten nr i już wiadomo gdzie i kiedy patrzeć. Oczywiście jeśli nie ma chmur 🙂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska