Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Bardzo jasny i długi sznur satelitów przeleciał nad Polską (wideo)

Dzisiaj nad ranem można było obserwować bardzo efektowny przelot satelitów Starlink. W bardzo równym i jasnym szyku przeleciały one w kierunku wschodnim.

W niedzielny poranek, a dokładnie o godzinie 4:50, można było obserwować na niebie „kosmiczny pociąg”, czyli sznur Starlinków. Jest to sieć satelitów firmy SpaceX, które są umieszczane na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Ich zadaniem jest świadczenie usługi dostępu do Internetu. Chodzi głównie o te rejony, gdzie dostęp do sieci naziemnej znacznie utrudniony lub też niemożliwy. Każdy z satelitów waży około 260 kg.

Jak wyjaśniał nam nasz czytelnik Zbyszek, który prowadzi portal nocneniebo.pl, przelot satelitów Starlink był bardzo efektowny. Pojawiły się one na zachodnim nieboskłonie i w bardzo równym i jasnym szyku przeleciały w kierunku wschodnim.

(wideo – nadesłane – Zbyszek)

17 komentarzy

  1. Musztarda po obiedzie Lublin 112 przespał. W zeszłym roku wcześniej informował o lotach.

  2. Jaki jest cel wysyłania tego szajsu na orbitę!?

    • Napisano jak byk, czarno na białym: Ich zadaniem jest świadczenie usługi dostępu do Internetu. Chodzi głównie o te rejony, gdzie dostęp do sieci naziemnej znacznie utrudniony lub też niemożliwy.
      Ale jak widać są tacy, którym trzeba łopatą do głowy, bo pani przedszkolanka tej bajki nie opowiadała…