Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

„Baobab” może zniknąć z Placu Litewskiego. Drzewo jest w coraz gorszym stanie

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta może wkrótce zniknąć. Rosnący na Placu Litewskim „Baobab” jest w coraz gorszym stanie, niestety grozi mu wycinka.

Popularny „Baobab”, czyli rosnąca na Placu Litewskim topola czarna jest w coraz gorszym stanie. Drzewo to jest najbardziej znanym lubelskim Pomnikiem Przyrody. Jak informuje Urząd Miasta Lublin stan drzewa w ostatnich dniach bardzo się pogorszył. „Baobab” od kilku lat jest zainfekowany grzybem, a warunki pogodowe od kilku miesięcy bardzo sprzyjały rozwojowi pasożyta. Ostatnio odłamało się jedno z odgałęzień drzewa. Istnieje duże ryzyko, że drzewo samo się przewróci lub będą odłamywać się od niego kolejne konary.

– Stosowaliśmy preparat, który miał poprawić żywotność drzewa w czasie jego wegetacji. Teraz jest czas spoczynku drzewa i nie możemy tego preparatu dostarczyć, a jest duża liczba owocników grzyba, które zainfekowały to drzewo. W tym momencie drzewo stanowi duże zagrożenie dla ludzi i znajdującego się w pobliżu mienia. – mówi Michał Kieszko, dendrolog.

Drzewo w takim stanie stanowi zagrożenie dla przechodniów oraz osób pracujących przy przebudowie Placu Litewskiego. Urząd Miasta zdecydował, by „Baobab” zbadali zewnętrzni specjaliści – dendrolodzy. Ich ekspertyza jest pesymistyczna: drzewo jest w bardzo złym stanie. Mimo to, by mieć całkowitą pewność, że wycięcie drzewa jest absolutną koniecznością Urząd Miasta zwrócił się do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z prośbą o tomograficzne badanie stanu drzewa, które nastąpi w najbliższych dniach.

– Odłamała się jedna z odnóg topoli, co było spowodowane mocną penetracją grzyba w pniu drzewa, ze względu na długi okres suchy, a później okres wilgotny i obfite opady deszczu, a także utrzymujące się dodatnie temperatury. Nie widzimy możliwości przedłużenia żywotności drzewa nawet o kilka miesięcy. – powiedział Wojciech Matacz, dendrolog zajmujący się Baobabem.

Drzewo ma wartość historyczną i sentymentalną dla mieszkańców Lublina. Bo, kto nie umawiał się pod „Baobabem”? Topola rosnąca w sercu miasta była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, jest również cenna pod względem przyrodniczym.

– Chcemy, by pozostało jak najwięcej pamiątek i wspomnień po „Baobabie”. Dlatego uruchomiliśmy adres e-mailowy [email protected]. Prosimy wszystkich, którzy mają swoje wspomnienia związane z drzewem, np. zdjęcia, by nadsyłali je na ten adres. Proponujemy również, by nadsyłać także propozycje co zamiast baobabu, co z tym miejscem zrobić, jakie drzewo tam posadzić, jak zagospodarować tę symboliczną przestrzeń w samym centrum miasta – mówi Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta.

2016-12-15 17:26:25
(fot. UM Lublin)

25 komentarzy

  1. Daremne żale – próżny trud,
    Bezsilne złorzeczenia!
    Przeżytych kształtów żaden cud
    Nie wróci do istnienia.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo