Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bakterie grupy coli w kolejnym wodociągu. Woda nadaje się tylko do spłukiwania toalet

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej poinformował, że w badaniu jakości wody z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Zawieprzyce zaopatrującego miejscowości: Zawieprzyce, Zawieprzyce Kolonia stwierdzono obecność bakterii grupy coli.

– Zakład Budowy i Eksploatacji Wiejskich Urządzeń Komunalnych w Bełżycach informuje odbiorców wody wodociągu Zawieprzyce, że od dnia 28 października 2021 r. woda poddana jest stałej dezynfekcji, nie nadaje się do spożycia przez ludzi, tzn. do picia, przygotowywania posiłków, wytwarzania lodu, mycia owoców i warzyw, mycia zębów i rąk, kąpieli, mycia naczyń kuchennych i sztućców. Zezwala się na korzystanie z wody do celów sanitarnych tj. spłukiwania toalet – czytamy w komunikacie Urzędu Gminu Spiczyn.

Wyniki analiz próbek wody pobranych w dniu 26.10.2021r. z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Zawieprzyce, gmina, Spiczyn wykazała obecność bakterii grupy coli. Uzyskane wyniki wskazują na bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia, co skutkuje brakiem przydatności wody do spożycia i uzasadnia unieruchomienie wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Zawieprzyce, gmina Spiczyn.

– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej zezwala na: utrzymywanie wew. instalacji wodociągowej w ruchu, jedynie w celu dokonania skutecznej dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej oraz korzystania z wody jedynie do celów sanitarnych. Ponowne dopuszczenie wody do spożycia z WZZ Zawieprzyce nastąpi po uzyskaniu pozytywnych wyników badań próbek wody. Jednocześnie nałożono obowiązek zapewnienia konsumentom korzystającym z tego wodociągu wody do spożycia o odpowiedniej jakości zdrowotnej i podjęcia działań naprawczych – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej.

(fot. pixabay.com)

4 komentarze

  1. ja tu widzę baterię a gdzie te bakterie ?

  2. Wieśniak w gumofilcach z ostrogami (dawniej chłop bez ostróg)

    Niechby nie robili sobie szamb ze starych, nieużywanych już studni (no bo przecież kranówę mieli).

    • Przy takiej fali skażeń wody natychmiast powinny zostać przeprowadzone kontrole u osób które mają wodociąg. Wiele osób pisze, że ludzie wpuszczają szambo do starych studni. Jeśli to prawda to do więzienia te osoby za skażenie wody i próbę zabójstwa setek a nawet tysięcy osób.

  3. Idę o zakład że jak by sprawdzić okoliczne szamba okazało by się że 99% jak nie 100 ku radości właściciela oddaje zawartość do wod powierzchniowych

Z kraju