690 680 960

Autocasco dla samochodu powyżej 10 lat – czy to możliwe?

Autocasco należy oczywiście do dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, ale mimo to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem polskich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń na koniec 2017 roku liczba takich polis wynosiła 6,37 miliona, a przecież takie ubezpieczenie nie jest dostępne dla każdego samochodu. Czy możliwy jest zakup polisy AC dla pojazdu mającego więcej niż 10 lat?

 

Autocasco – samochód powyżej 10 lat

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe przy kalkulacji ubezpieczenia AC biorą pod uwagę wiele czynników, w tym ryzyko, jakie występuje w przypadku danych pojazdów. Ubezpieczyciele nie mają narzuconego tego, na jakich zasadach mają zapewniać ochronę ubezpieczeniową w ramach autocasco. Nie mają również określone, jaki może być maksymalny wiek pojazdu, który mogą ubezpieczyć. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają skorzystanie z AC w przypadku samochodów mających do 10 lub 15 lat, ale są też wyjątki, takie jak Allianz, które pozwala ubezpieczyć nawet 18-letni pojazd. Pojawia się jednak pytanie, czy ubezpieczenie auta mającego tyle lat się opłaca? To powinno być przedmiotem odrębnej kalkulacji, gdyż jeden samochód mający 18 lat może być w złym stanie technicznym i mieć bardzo niską wartość, a inny może stanowić unikatowy egzemplarz i być bardzo wartościowy.[1]

 

Przede wszystkim należy przeliczyć, czy w przypadku pojazdu w takim wieku koszt ubezpieczenia nie będzie zbyt wysoki w stosunku do wartości samochodu. Czy jeśli polisa będzie kosztować tyle, ile wynosi połowa wartości pojazdu, to warto zdecydować się na autocasco? To również powinno być kwestią indywidualnej kalkulacji.[2]

 

W przypadku starszych aut warto brać pod uwagę możliwość takiego dopasowania oferty ubezpieczenia autocasco, aby obniżyć jego cenę. O ile przy nowych samochodach takie działanie najczęściej nie ma ekonomicznego uzasadnienia, to już przy autach starszych w pewnych przypadkach może mieć sens.

 

Jak wybrać AC, aby zapłacić mniej?

 

Koszt ubezpieczenia autocasco można obniżyć kilkoma sposobami. Nie chodzi o wypracowanie zniżek na AC, bo te zdobywa się dopiero z czasem, lecz o takie dopasowanie oferty, aby polisa kosztowała po prostu mniej. Jak tego dokonać?

 

  • Udział własny w szkodzie – udział ten może przynieść oszczędność na polisie AC. Jeśli będzie to 500zł, a szkoda zostanie wyceniona na 1000 zł, to otrzymamy 500 zł. W przypadku starszych samochodów koszty napraw nie będą tak wysokie jak przy autach nowych. Co więcej, w wielu przypadkach może się okazać, że bardziej opłacalne będzie naprawienie szkody na własną rękę niż skorzystanie z odszkodowania AC, co by przecież skutkowało zwyżką na AC w kolejnym roku.
  • Zamienniki części oryginalnych – z pewnością w przypadku samochodu mającego powyżej 10 lat nie będzie konieczności wykorzystania części oryginalnych, chyba że mowa o szczególnym egzemplarzu pojazdu. Rezygnacja z części oryginalnych powinna przynieść pewne oszczędności.
  • Amortyzacja części – zakład ubezpieczeń może brać pod uwagę przy wyliczaniu odszkodowania zużycie części i wypłacić sumę adekwatną do ich aktualnej wartości. To kolejny element, który może obniżyć cenę AC – jeśli amortyzacja nie jest uwzględniana, to polisa kosztuje więcej.
  • Kosztorysowa naprawa szkody – to kolejna oszczędność, przynajmniej w stosunku do wyboru metody bezgotówkowej. W przypadku metody kosztorysowej odszkodowanie jest wypłacane na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę, czasami nawet wyłącznie na podstawie zdjęć. Posiadacz pojazdu sam zajmuje się zorganizowaniem usunięcia szkód. Być może i w tym przypadku wystarczy, że zostawi samochód u mechanika i na koniec się z nim rozliczy. Nie będzie musiał np. szukać na własną rękę części samochodowych.

 

Autocasco dla starszego pojazdu

 

Nie zawsze zakup ubezpieczenia AC będzie opłacalny. Należy brać pod uwagę wiek pojazdu i cenę polisy. Jeśli koszt ubezpieczenia stanowi tyle, ile połowa wartości pojazdu, to skorzystanie z ubezpieczenia trudno uznać za opłacalne, chociaż analizować to trzeba z uwzględnieniem danego przypadku auta.

[1]Polisa AC dla starego samochodu – czy warto ją wykupić?, „Mfind Akademia”, 15 listopada 2017 [dostęp: 27 marca 2019],

https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-ac/autocasco-dla-starego-auta/.

[2] Stefania Stuglik, AC dla starego samochodu, „Rankomat”, 22 listopada 2018 [dostęp: 27 marca 2019],

https://rankomat.pl/samochod/ac-stary-samochod

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin