690 680 960

Archiwum Państwowe w Lublinie: 73 tys. nowych skanów on line na stronie szukajwarchiwach.pl

Archiwum Państwowe w Lublinie ciągle poszerza swoją bazę dokumentów dostępnych on line na stronie szukajwarchiwach.pl. To nie lada gratka dla miłośników historii i zbieraczy starych dokumentów. Na początku kwietnia przybyły nowe dokumenty.

Na stronach internetowych Archiwum Państwowego w Lublinie znajdziemy, udostępnioną 5 kwietnia tego roku w serwisie „Szukaj w Archiwach”, kolejną partię skanów własnych materiałów archiwalnych. Zbiór zawiera łącznie 72830 skanów wykonanych z mikrofilmów.

Wśród zamieszczonych nowych zespołów można znaleźć: Akta miast: Bełżyc, Czemiernik, Dubienki, Grabowca, Horodła, Józefowa nad Wisłą, Kamionki, Końskowoli, Kryłowa, Kurowa, Lubartowa, Łęcznej, Markuszowa, Opola, Puchaczowa, Sawina, Szczebrzeszyna, Tarnogóry, Turobina, Uchań, Zamościa; Jurysdykcji dominalnej Czemiernik, Łaszczowa, Modliborzyc, Sawina i Skierbieszowa; Kancelarii Tymczasowego Generał Gubernatora Guberni Lubelskiej; Akta Parafii Prawosławnej w Jabłecznej, Luchowie; Akta stanu cywilnego Okręgów Bożniczych: w Horodle, Janowcu, Janowie, Jarczowie, Józefowie, Kocku; Akta stanu cywilnego Parafii Greckokatolickich: w Gnojnie, Gozdowie, Grodysławicach, Gródku przy Bugu, Hołubiu, Horbowie, Hrubieszowie; Akta stanu cywilnego Parafii Prawosławnych: w Jabłecznej, Jabłoniu, Kamieniu.

Dla miłośników genealogii i poszukiwaczy korzeni na naszych terenach to nieocenione źródło informacji. Łącznie zbiory zawierają już 670 tysięcy skanów materiałów archiwalnych.

Jak to działa?

Aby obejrzeć skany:
1. Wejdź na stronę www.szukajwarchiwach.pl, wybierz Archiwum Państwowe w Lublinie i przejdź do informacji o wybranym zespole.
2. W zakładce Serie wybierz właściwą serię. Jeżeli zespół nie ma serii, przejdź do punktu 3.
3. W zakładce Jednostki wybierz właściwą jednostkę.
4. Otwórz zakładkę skany. Aby obejrzeć skan kliknij na jego miniaturkę.
5. W prawym dolnym rogu skanu dostępne są przyciski, dzięki którym obejrzysz skan w trybie pełnoekranowym lub uruchomisz lupę (z).

Uwaga: czerwonym kolorem oznaczone są nowe zespoły, w których zamieszczono skany z mikrofilmów, według aktualizacji serwisu z 5 kwietnia 2013 r.

Jak się dowiedzieliśmy, wkrótce Archiwum Państwowe w Lublinie udostępni stronę z galerią wszystkich dokumentów miasta Lublina. Śledźcie stronę lubelskiego archiwum na bieżąco, ponieważ będzie co oglądać.

Spis udostępnionych do tej pory skanów (kliknij)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli