Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Archeologiczne tajemnice Chełma. Wykopaliska na Górze Chełmskiej

Archeolodzy z tygodnia na tydzień odkrywają nowe tajemnice przeszłości Chełma. Prowadzone badania na Górze Chełmskiej rzucają nowe światło na historię miasta.

W ostatnim tygodniu w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej w trakcie badań natrafiono na pochodzący z XIII wieku szkielet. Potężny, mierzący ok. 2 metrów mężczyzna był najprawdopodobniej mnichem lub wojownikiem księcia Daniela Romanowicza. Archeolodzy co chwila odkrywają historyczne „skarby”. Jak mówią, to jeszcze nie koniec ciekawych odkryć.

Prowadzenie badań na Górze Chełmskiej było możliwe dzięki 300 tysiącom złotych, jakie prof. Andrzej Buko z Polskiej Akademii Nauk oraz chełmscy archeolodzy; Stanisław Gołub i Tomasz Dzieńkowski otrzymali z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na projekt „Zespół rezydencjonalno-sakralny na Górze Katedralnej w Chełmie”.

Otrzymane pieniądze procentują. W rejonie badań natrafiono na mury późnoromańskiej rezydencji książęcej, otaczające dziedziniec zamkowy. W tym roku badania skupiły się na terenie bazyliki. W świątyni przed pierwszymi wykopami teren przebadano georadarem. Okazało się, że pod podłoga są puste przestrzenie. Hipotezy mówią, że znajduje się tam tunel, który mógł prowadzić do rezydencji księcia Daniela. Archeolodzy odkryli przy tym bardzo dobrze zachowane mury wcześniejszej świątyni.

Jedną z sensacyjnych odkryć było odnalezienie dwumetrowego szkieletu z XIII w. Przy murze XIII-wiecznej bazyliki archeolodzy natknęli się na nietypowy, duży szkielet. Dodatkowo badacze trafiają na dużo artefaktów z różnych epok. Głownie są to monety i elementy wykończeniowe, bogate zdobione kafle z XVII w., podłogowe płytki szkliwione z XIII w. Pod podłoga bazyliki jest dużo grobów z XVII wieku. Archeolodzy liczą na kolejne cenne odkrycia.

Polsko-ukraińska ekipa archeologów prowadzi badania m.in. dzięki współfinansowaniu przez stronę ukraińską. Po cichu archeolodzy liczą na odnalezienie szczątków księcia Daniela i członków jego rodziny.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, który jest dokumentem o pracach na Górze Chełmskiej.

Dokument o pracach archeologicznych na Wysokiej Górce. Z trwającej blisko 20 minut produkcji dowiemy się o szczegółach dotyczących niezwykłej budowli i założenia pałacowego, które przed blisko 800 laty powstało w Chełmie. Poznamy początki budowy, etapy rozwoju oraz zobaczymy najcenniejsze znaleziska. Dowiemy się, dlaczego historycy Chełm z tamtego czasu określają mianem metropolii. Przewodnikami po jej tajemnicach będą archeolodzy i naukowcy badający ślady średniowiecznego miasta.

Produkcja: Urząd Miasta Chełm (2011-2012)

Komentarze wyłączone

Z kraju