Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Apelują do prezydenta Lublina, aby miasto zgłosiło gotowość przyjęcia uchodźców

Do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka wpłynęło pismo z apelem o wyrażenie przez miasto gotowości przyjęcia uchodźców. Urzędnicy nie składają obecnie żadnych deklaracji.

W piątek działacze 32 organizacji złożyli w sekretariacie Prezydenta Krzysztofa Żuka list z apelem o wyrażenie przez miasto Lublin gotowości przyjęcia uchodźców. Inicjatorzy wyjaśniają, że inspiracją do apelu, był podobny ruch wykonany we Wrocławiu. Tamtejsze organizacje, nieformalne grupy, jak też osoby prywatne przekazały podobne pismo prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi.

– W związku z dramatyczną sytuacją w Afganistanie oraz na granicy polsko-białoruskiej zwracamy się do Pana z gorącym apelem o ogłoszenie gotowości do przyjęcia przez nasze miasto uchodźców i uchodźczyń z Afganistanu – napisali przedstawiciele organizacji do Krzysztofa Żuka.

Swoją prośbę argumentują tym, iż kolejne polskie miasta deklarują pomoc w tym zakresie i prowadzą przygotowania do przyjęcia uchodźców i uchodźczyń. Wyjaśniają, że stoją na stanowisku, iż także miasto Lublin, jego władze, organizacje pozarządowe oraz sami mieszkańcy i mieszkanki są na taki humanitarny akt gotowi. Dodają równocześnie, że chęć przyjęcia przez Lublin uchodźców i uchodźczyń ma być wyraźnym sygnałem dla Rządu Polskiego, że nie ma zgody na łamanie praw człowieka.

Pod listem podpisały się: Biblioteka Azyl, Centrum Wolontariatu w Lublinie, Food Not Bombs Lublin, Fundacja Camera Femina, Lubelska Fundacja Działajmy, Fundacja Godność w Szkole „Goszko”, Fundacja Instytut na Rzecz Państwa Prawa, Fundacja Strefa Dorastania, Fundacja Sztukmistrze, Fundacja Teatrikon, Fundacja Teren Otwarty / Open Territory, Fundacja Tu i Tam, Fundacja tu obok, Fundacja Wolności, Galeria Biała w Lublinie, Filia Lublin GWŻ w Warszawie, Homo Faber, Inna Fundacja, Klub „Tygodnika Powszechnego” w Lublinie, KOD Region Lubelski, Manifa Lublin, Miasto dla ludzi – Lubelski ruch miejski, Ogólnopolski Strajk Kobiet Lublin, Ośrodek Brama Grodzka (Grodzka Gate), Portal Ohistorie, Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, Stowarzyszenie Emaus Lublin – wspólnota, Stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie, Stowarzyszenie „Otwieracz”, Stowarzyszenie Solidarności Globalnej, Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” oraz Zespół ds. Pomocy Uchodźcom (Lublin).

Na razie miasto nie podejmuje żadnej decyzji w tej sprawie. Stoi za to na stanowisku Unii Metropolii Polskich, do których należy. Ta z kolei wskazuje, że udział samorządów i ich zaangażowanie w niesienie pomocy wymaga rozwiązań systemowych, poprzez stosowne regulacje prawne, które jednoznacznie będą ustalać podział kompetencji między administracją rządową a samorządem. Dopiero wtedy możliwe będzie określenie możliwości i skali ewentualnej pomocy.

(fot. Polsat)

96 komentarzy

 1. Peło i lewaki mają rozkaz niszczenia Polski.

  • Brawo Ty, z tym że pajacu teraz już płacisz z 20 % drożej za wszystko niż 4 lata temu. Ale Twój PIES z kaczorem to wzór. Gratulacje, kraj w którym PSY mają więcej praw niż kobiety. Kraj w którym Dzieki dobrej zmianie już brakuje medyków i ratowników, a zamiast kupować sprzet do ratowania życia kupują limuzyny dla siebie i dla swoich dwunożnych psów bo zarabiają, gdzie ludziom przez rok zabronili pracować a sami sobie premie przyznali, No bez KITU DOBRA ZMIANA. Już niedługo w każdym domu będzie musiał być obrazek Kaczora.

 2. Te organizacje pozarządowe, to maszynki do zarabiania pieniędzy. Tylko z nazwy kierują altruizmem i chęcią niesienia pomocy. Na morzu śródziemnym tez była pewna pani z NGO który rzekomo niosła pomoc imigrantom zarobkowym, faktycznie zajmowała sie produkcja pontonów, które sprzedawała przemytnikom. Tak jest z każda inną organizacją – tylko zysk i pranie kasy, a ciemnogród w nie wierzy.

 3. Panie prezydencie, słuchaj głosu ludzi, a nie tych organizacji.
  Nie wpuszczajmy imigrantów do siebie, bo będziemy w następnym pokoleniu bali się wyjść na ulice. Ich rodzice będą wdzięczni, ale ich dzieci juz nie zaakceptują naszej kultury. Nie popełniaj Pan błędu jaki zrobiły miasta we Francji i Niemczech, Belgii czy Holandii.

 4. Jak miasto ich przyjmie, to zapomnijmy o pieniądzach na rozwój miasta. PIS nam wytnie wszystko.

  • XYZ co Ty fanzolisz!?
   Co Ci PIS wytnie?
   To właśnie PiS próbuje bronić granic wbrew POszołomom.
   Miastem rządzi Prezydent Żuk który wywodzi się z PO.
   Jeżeli miasto ich przyjmie będziesz mógł podziękować PO a nie PIS.

 5. Zapytajcie Niemców czy chcą jeszcze przyjmowac imigrantów tak jak na początku 😀

 6. Jestem mieszkanką LUBLINA, płace tu podatki Panie Prezydencie Lublina ja nie chcę uchodźców w Lublinie!!!!!!!!!!!!!

 7. Te fundacje to szkodzą POLSCE i obywatelom. Precz z takimi fundacjami!!!!!!!!!!!!