Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Alert smogowy dla kilku miast regionu w związku z zanieczyszczeniem powietrza

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie wydał komunikat dotyczący zanieczyszczenia powietrza w regionie. Ma on związek m.in. z emisją zanieczyszczeń związanych z indywidualnym ogrzewaniem budynków oraz warunkami pogodowymi.

Jak przekazuje Regionalny System Ostrzegania, obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje Lublin, Chełm, Zamość i powiat janowski. Przewidywany czas trwania ryzyka od godz. 9:00 dnia 27.12.2021 r. do godz. 24.00 dnia 27.12.2021 r.

Przyczyną przekroczenia norm jest oddziaływanie emisji związanych z indywidualnym ogrzewaniem budynków, jak również niekorzystne warunki pogodowe sprzyjające akumulacji zanieczyszczeń.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych. Zalecane środki: rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ogranicz wietrzenie pomieszczeń, unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Zalecenia

Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz, nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach, osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie, ogranicz wietrzenie pomieszczeń, unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku. W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

(fot. pixabay.com\ilustracyjne)

21 komentarzy

  1. A za rok czyli od stycznia 2024 wejdzie w życie ustawa antysmogowa zabraniajaca uzytkowania bezklasowych kopciuchów …już widze jak bedzie przestrzegana ,kolejna pusta ustawa z zakazami ,której nikt nie bedzie przestrzegał

  2. Temu co mamy czyli wszechobecnemu smogowi ,winne jest nasze „kochane państwo ” i jego urzednicy ,którzy przez dziesiątki lat pozwalali na radosną twórczosć producentów tzw.KOTŁÓW C.O ,którzy produkowali wszystko palne utylizatory z wentylatorkiem ,w których nie da się palić nie zakapcając całej okolicy

  3. Duszący syf i smród bedzie jeszcze długo i zadna ustawa antysmogowa tego nie zmieni,bo trzeba by było wraz z nią uchwalić drugą ustawę z sankcjami i słonymi mandatami dla tych którzy mają gdzieś ustawę i to że kopcą na potegę.Druga sprawa to to ze jakoś nie wypobrażam sobie ubogich emerytów czy ludzi ledwo wiązacych koniec z końcem ,jak wykładają kikanascie tysięcy na wymianę kopciucha

  4. Pic na wodę, ludzie palą papierosy i się po dziesiątkach lat coś dzieje, a tu byle jakie pyłki ci zaszkodzą.