Wtorek, 23 lipca 202423/07/2024
690 680 960
690 680 960

Aktywiści umyli okna urzędu marszałkowskiego. W ten sposób wyrazili swój protest (zdjęcia)

Ekolodzy umyli dzisiaj okna urzędu marszałkowskiego w Lublinie. W ten symboliczny sposób wzięli udział w konsultacjach społecznych projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Lubelskiego.

W poniedziałek przed budynkiem urzędu marszałkowskiego w Lublinie pojawiła się grupa aktywistek i aktywistów Extinction Rebellion. Jest to międzynarodowy ruch, który poprzez różnego rodzaju akcje, stara się skłonić rządzących do podjęcia działań zapobiegających zmianom klimatu, utracie bioróżnorodności, czy też wymieraniu gatunków. Tym razem poszło o projekt
Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Lubelskiego.

Urząd marszałkowski opracował i przedstawił do konsultacji społecznych projekt zakładający wydobycie węgla energetycznego w województwie lubelskim co najmniej do 2040 roku. Zdaniem ekologów jest to stanowczo zbyt wolne tempo zmian. Aktywiści zarzucają urzędnikom, że nie dostrzegają skali kryzysu klimatycznego, który prowadzi do zwiększenia częstotliwości i skali susz, powodzi i huraganów. Dlatego, aby poprawić widoczność z tych okien, postanowili je umyć.

– Nauka mówi o tym, że aby uniknąć najgorszych konsekwencji katastrofy klimatycznej, powinniśmy ograniczyć emisje CO2 do zera netto w 2025. Redukcje zapisane w projekcie są też niezgodne z deklaracjami Polski złożonymi w Porozumieniu Paryskim. Urzędnicy urzędu marszałkowskiego chyba niezbyt dobrze widzą świat za swoimi oknami – mówi Julia, aktywistka XR Lublin.

Ekolodzy, mając na myśli kopalnię w Bogdance wyjaśniają, że dbanie o interes jednej firmy nie jest sprawiedliwą transformacją. Dodają, że oprócz kwot, którymi kopalnia zasila budżet województwa, w tle jest również dramat rolników, którym susza zabiera plony oraz mieszkańców miast zalanych przez powodzie. Do tego dochodzą pożary, które niszczą lasy. Ważny ma być również interes dzieci, gdyż katastrofa klimatyczna wprost zagraża ich życiu.

Dlatego Extinction Rebellion domaga się szybkiej rezygnacji ze spalania paliw kopalnych, a także programów osłonowych dla pracowników górnictwa, zamiast mamienia ich mirażami pracy do 2049. Po umyciu okien urzędu aktywiści przeprowadzili krótką blokadę Alei Racławickiej, aby podkreślić, że te symboliczne happeningi to dopiero początek, a ruch będzie się radykalizował wraz z postępami kryzysu klimatycznego.

(fot. Extinction Rebellion/nadesłane)

20 komentarzy

  1. ⭐⭐⭐☆☆☆

    Moim zdaniem to kolejni opłacani pracownicy 🙂 Normalni ludzie są w pracy 🙂

  2. zapraszam do mnie, mam kilanaście okień do umycia. dobrze płace młodzieży

  3. Niech i codziennie głupki myją.

  4. Musze żonie powiedzieć żeby nauczyła się protestować od najlepszych. W taki sposób niech protestuje w domu do woli 🙂

  5. Aktywiści są wszędzie patrz w lusterka.

Z kraju

Sport