Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Aktualna sytuacja w województwie lubelskim wywołana przez koronawirusa

W czwartek po południu wojewoda lubelski Lech Sprawka przedstawił sytuację w województwie lubelskim wywołaną koronawirusem. Wojewoda zaznaczył, że mamy w regionie tendencję spadkową liczby aktywnych zakażeń.

– Tendencja jest coraz lepsza. Przez ostatnie ponad dwa tygodnie liczba dziennych potwierdzonych przypadków zakażeń nie przekracza 10 osób. Zdarzają się dni, kiedy mamy zerowy przyrost. Dzisiaj rano również nie mieliśmy potwierdzonych przypadków zakażeń. Pragnę zwrócić uwagę, że liczba wykonanych badań wzrasta, między innymi z powodu prowadzenia badań profilaktycznych, którymi objęte są domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne i hospicja – przekazał w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Najnowsze dane na dzień 6 maja mówią, że w izolacji nadal pozostaje 145 osób. Mamy w regionie 220 ozdrowieńców, co oznacza, że od 21 kwietnia zaznacza się tendencja spadkowa aktywnych zakażeń. Na terenie województwa lubelskiego mamy 213 gmin, to oznacza, że średnio na gminę przypada w tej chwili już znacznie poniżej 1 osoby zakażonej.

– W wyniku akcji profilaktycznej zidentyfikowaliśmy przypadki zakażeń w pięciu domach pomocy społecznej i w jednym zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Są to zakażenia pojedyncze osób z personelu. Oznacza to, że być może wychwyciliśmy początek sytuacji, która groziła zakażeniem całej placówki. Najprawdopodobniej, jak wynika z najświeższych wyników badań personelu i pensjonariuszy, w tych sześciu placówkach nie dojdzie do rozprzestrzenienia zakażenia i nie będzie z tego powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń tak, jak choćby na terenie województwa śląskiego – zaznaczył wojewoda.

Co więcej, przebadano do tej pory personel w dwudziestu domach pomocy społecznej, dwóch zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz w dwóch hospicjach. Ta akcja jest kontynuowana. Funkcjonuje pięć mobilnych zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej, które pobierają próbki. Codziennie, kolejno kilka placówek jest objętych systemem badań.

– Ogółem zbadaliśmy 24 podmioty i stwierdziliśmy pojedyncze „plusy” w 6. W sumie, według stanu na dzień 6 maja br., w ramach tego systemu zostało pobranych ponad 1200 próbek. Rozszerza się także akcja badania profilaktycznego personelu medycznego w szpitalach – dodał Lech Sprawka.

(fot. LUW)

7 komentarzy

  1. To kiedy powrócą zabiegi planowane? Zarażen coraz mniej, a szpitale stoją.

  2. @Goldzik dopóki zarażenia będą dopóty sytuacja może zmienić się diametralnie, wystarczy jeden „gruźlik”…

  3. Szpitale nie leczą i zgonów mniej, to o co tu chodzi ? 😀

  4. A czemu nie są testowani na bieżąco medycy, najbardziej narażeni na kontakt z zarażonym i innymi ?? Polska w ruinie.

    • po prostu trzeba testować za pieniądze podatników najbardziej potrzebnych pracowników- kopaczy gały, To przecież oni dają wielbicielom konusa siłę do pobierania zasiłków

  5. Ludzie!
    A wy znacie kogoś kto zachorował? Bo u nas w Minkowicach nie ma takich i nikt ich nie widział. To jest ten koronarus czy to jak z wilkołakiem – boją się wszyscy ale nikt go nie spotkał?

  6. zapewne dzięki modłom i świeżemu oddechowi woca

Z kraju