Czwartek, 24 kwietnia 202524/04/2025
690 680 960
690 680 960

Akcja porządkowa nad Bystrzycą w Lublinie z okazji Dnia Wody. Weź udział we wspólnym sprzątaniu

Już za trzy dni, 22 marca 2025 roku, odbędzie się wyjątkowa akcja porządkowa nad rzeką Bystrzycą w Lublinie, zorganizowana z okazji Dnia Wody. Miejsce zbiórki to pustostan leśny znajdujący się w pobliżu ulicy Turystycznej. Celem wydarzenia jest wspólne sprzątanie oraz poprawa stanu zielonych terenów w tym regionie. Organizatorzy liczą, że dzięki zaangażowaniu uczestników uda się zmienić oblicze tego miejsca na bardziej przyjazne dla natury.

Kręci Nas Recykling – ekologiczna inicjatywa

Wydarzenie jest częścią akcji Kręci Nas Recykling, której organizatorami są firma Oponeo oraz ekolog Dominik Dobrowolski. To praktyczna lekcja ekologii, mająca na celu usunięcie odpadów z terenów leśnych oraz innych miejsc przy rzece. Akcja ma również na celu zbiórkę opon, które nie powinny trafiać do rzek czy lasów. Zamiast tego, każdy uczestnik będzie mógł przekazać je do odpowiednich punktów, gdzie zostaną poddane recyklingowi. Za każde cztery opony, które zostaną oddane, sadzone będą drzewa w ramach kolejnych wydarzeń ekologicznych.

Gdzie można oddać opony?

Warto podkreślić, że wyrzucanie opon do lasów czy rzek jest nie tylko nieekologiczne, ale i karalne. W Lublinie mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać zużyte opony podczas wymiany w warsztatach współpracujących z firmą Oponeo, jak również w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). W Lublinie jeden z takich punktów znajduje się przy ul. Metalurgicznej 13k. Tam mieszkańcy mogą oddać do 8 opon rocznie na gospodarstwo domowe. Takie rozwiązanie pozwala na łatwą i legalną utylizację opon, bez konieczności gromadzenia ich w miejscach takich jak wiaty śmietnikowe.

Recyrkling opon – jak to działa?

Opony, które zostaną zebrane, trafią do recyklingu. Są one cennym surowcem, który po odpowiednim przetworzeniu może zostać ponownie wykorzystany w różnych branżach. Jednak aby proces recyklingu miał miejsce, opony muszą zostać oddane do specjalnych punktów zbiórki. Recykling opon to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także sposób na redukcję odpadów w przestrzeni publicznej.

Zaproszenie do wspólnego sprzątania

Wszyscy mieszkańcy Lublina są zaproszeni do udziału w akcji porządkowej nad Bystrzycą. To doskonała okazja, by przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz aktywnie uczestniczyć w procesie recyklingu. Pamiętajmy, że dbanie o naszą planetę zaczyna się od drobnych, codziennych działań. Zachęcamy do przyłączenia się do wydarzenia i wspólnego dbania o nasze zielone tereny! Szczegóły akcji na plakacie.

Akcja porządkowa nad Bystrzycą w Lublinie z okazji Dnia Wody. Weź udział we wspólnym sprzątaniu

10 komentarzy

  1. To, że ludzie społecznie zrobią porządki nie oznacza, że taka akcja nie ma żadnych kosztów.
    Może zacznijcie przeznaczać te pieniądze na foto pułapki.
    Chcecie happeningów – to będziecie mogli pokazywać zdjęcia tych, którzy śmiecą.
    A nie przez cały rok nic nie robicie a na wiosnę krzyk „ludzie pomóżcie za darmo posprzątać”.

  2. Bardziej podnieście ceny za wywóz!
    Ocena: 8

    Nie wezmę udziału bo całe życie śmieci wrzucam do śmietnika. Proponuję, żeby kontenery na odpady budowlane kosztowały 5000zł albo i więcej to śmieci będzie jeszcze mniej ale tylko w tych kontenerach.

  3. Ocena: 3

    Wszystkie instytucje publiczne odpowiedzialne za utrzymanie porządku na danym terenie dziękują serdecznie frajerom za odwalanie za nich pracy.

  4. Marcin Nowy Świat
    Ocena: 2

    Śmieci powinni zbierać Ci co śmiecą A nie teraz za nasze pieniądze sprzątać Jak w krzakach to po co sprzątać jak nie widać?

  5. Ocena: 2

    i to bydło co zaśmieca po krxzakach , lasach , nad rzekami mówi coś o „onucach”

  6. Ocena: 1

    Zobaczcie jaki nasz Lublin jest w ogóle brudny! Pomijam te śmieci z artykułu ale zobaczcie ile syfu na chodnikach i trawnikach. I nie mówię o psich czy ludzkich odchodach bo to temat zastępczy corocznie! Peciarze i pijacy nie znają pojęcia śmietnika. Rzucają tu gdzie stoją butelki, puszki i obślinione pety,nie wspominajac o zasmradzaniu innych wokół,pomimo śmietnikow. Picie i palenie to wasze hobby a powietrze nie jest prywatne więc smieccie w swoich domach.

  7. Ocena: 0

    a przatanie zalewu i gorę rzeeka? kiedy

  8. Marcin Nowy Świat
    Ocena: -1

    Ja nigdy nic za darmo nie zrobiłem. Na sprzatanie place podatki. Kypujac kazda butelke polowa kosztu to podatki i inne zlodziejstwa. Teraz każą pracować za darmo? Powinno to być zakazane. Nigdy nie dałem do rządnej że zbiórek owsiakom lub caritasom jak chcą pieniędzy niech pracują i zarabiają zamiast wystawiać łapy po moje. Niech sami dadzą jak taki mądry

  9. Ocena: -2

    Po co to sprzątać? Nie lepiej sie przyzwyczaić ,że w polsce nad rzekami mamy taki krajobrazy i tyle. Teraz to bez sensu jak już tyle czasu lezy

    • Ja to nawet nie mam czasu pójść nad rzekę po odpoczywać więc ani nie śmiecę ani nie popieram sprzątania po kimś. Niech się zrobi śmieci wielka góra to może przemówi ona do rozsądku idiotom którzy nie umieją wyrzucić butelki do kosza.

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia