Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

25 przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

18 lipca 2020 r. w Lublinie miała miejsce kolejna przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 49 ochotników z Lubelszczyzny, którzy zasilą teraz szeregi pięciu batalionów wchodzących w skład lubelskiej brygady OT. W związku z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, przysięga odbyła się bez udziału gości i lokalnej społeczności, a jedynie w wąskim gronie najbliższych członków rodziny.

– Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej swoją postawą i skutecznym działaniem wielokrotnie potwierdzili zasadność powołania nowej formacji. Ostatnie tygodnie i miesiące to walka z pandemią w ramach operacji „Odporna Wiosna”, a także usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Składając przysięgę wojskową deklarujecie, że tak samo jak Wasi starsi stażem koledzy ruszycie na pomoc potrzebującym w myśl credo: „Zawsze Gotowi Zawsze Blisko”– napisał w liście skierowanym do żołnierzy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Żołnierze, którzy dziś zasilili szeregi 2 LBOT to mieszkańcy naszego regionu – uczniowie, studenci, osoby pracujące w różnych zawodach. Połączyła ich chęć sprawdzenia swoich sił, zdobycia wojskowych kompetencji, a przede wszystkim chęć służenia społeczności z której się wywodzą.

– Mundur to nie tylko wygląd, to przede wszystkim ciężka praca fizyczna i psychiczna, trzeba być bardzo zdyscyplinowanym, podporządkowanym i działać w grupie – powiedziała tuż po przysiędze szer. Emilia Sadowska.

– Od małego interesowałem się wojskiem oraz mundurem, tak też zostałem wychowany. W tym roku podjąłem studia podyplomowe na Akademii Sztuki Wojennej i to też zmotywowało mnie do założenia munduru, jak również chęć spróbowania się czy podołam – powiedział szer. Tomasz Bańczorowski.

Była to pierwsza przysięga lubelskich Terytorialsów, po dłuższej przerwie spowodowanej koronawirusem i 25 w historii 2 LBOT. Warto podkreślić, że po raz pierwszy ceremonia zaprzysiężenia została zorganizowana na terenie kompleksu koszarowego przy ul. Droga Męczenników Majdanka 70 w Lublinie, gdzie już po wakacjach 2 Lubelska Brygada OT przeniesie swoją siedzibę.

(fot. LBOT)

31 komentarzy

 1. Sratu baju dzieci z przedszkola w mundurach udajace wojsko nawet gwardia narodowa USA jest lepiej wyszkolona.i ostrzelana w walce niz ci tak zwani WOT do czego to sie nadaje chyba tylko kacze piura drzec Na pierzyne

  • Pokaż Ty co potrafisz?ta krowa która dużo muczy mało mleka daje……

  • Jak ci na wsi wody do piwnicy naleje to twoja mordę w TVP pokażą i będziesz te wojsko dzieciaków chwalił bo ci wodę pomogą wiadrami wynosić. Hahahaha

   • no właśnie, wiaderkami. Bo pieniądze na potrzebny sprzęt dostaje patologia i też kupuje sprzęt- 25 letnie beemki

  • Nie mierz wszystkich swoją miarką bo się zdziwisz. Zamiast wylegiwać się pod twoją ,,pierzyną z kaczych PIUR (półanalfabeta?)” chcą zrobić coś dla takich jak ty.

 2. Swoje odluzylem I swoje wciry dostalem tak wiec ffjjb to cale wot jest tyle warte co papier toaletowy Wes takiego Na wojne to sie ze strachu posra odrazu .W wojsku bylem ponad 20 lat bylem w wietnamie afganie czy iraku wiec swoje widzialem I.przezylem

 3. Pogadamy gdy odsluzycie w wojsku tyle co ja wy pojecia nie Macie co to armia a wyglaszac w necie dyrdymaly kazdy z was umi obrazac.ludzi idzie wam wrecz fenomenalnie tylko umknelo wam jedno zaden z was nie strzelal a nie Na poligonie nie byl 3 miesiace DLA was wojsko to fimy DVD lub TV mocni w gebie tylko w necie

  • Oj Alex, Alex, nie ośmieszaj się. Akurat byłem podoficerem i fantastę wyczuwam już po kilku słowach. Poza tym wojna w Wietnamie skończyła się w 1973r. a ty tam pewnie na wycieczce nawet nie byłeś. Jak oglądasz filmy to nie ćpaj.

  • Jestem żołnierzem z 30 letnią wysluga. Nie ośmiesza się.

 4. Alex juz popieprzył rzeczywistości z CS 1.6
  Może 20 lat w wojsku z takim językiem i zadufaniem awansował na st. szeregowego z łaski. Zaraz będzie mówił, że był żołnierzem wyklętym… chyba przez dowódcę

 5. Jakie by nie było to dla tych ludzi gdzie by nie pracowali czy sie uczyli to jest doświadczenie. Nim ktoś da głupi kom to zapraszam na taką 16tkę. Nie ma zasadniczej jest OT.

 6. Niedaleko tzw kompleksu wojskowego są bloki mieszkalne, ciekawe jak zwykli obywatele/mieszkańcy tych bloków będą zadowoleni z takich atrakcji… Śniadanie przy strzałach, obiad przy granatach hukowych, kolacja z syrena i nie mylić sarnami:-)

 7. Za wypełnienie testu z wiedzy koronawirusa płacili 800 zł wszystkim co się zapisali? Może niech się pochwalą jednostki z płci przeciwnej w ciąży, bądź z dziećmi co ten test wypełnili i przygarnęli 800+ ! Obrona terytorialna…

  • Znam wielu Januszów i Grażynek, którzy są wspaniałymi przyjaciółmi, sąsiadami, kolegami z pracy. Znam też Dżesiki i Brajanów, nie skomentuję.

   • Ja znam też takich co wzięli te 800+ tylko dlatego że się zapisali do tej śmiesznej formacji, i wypełnili przez internet smieszny test na koronawirusa. Ale znam też takich co przekroczyli 2 próg podatkowy płacąc dodatkowy haracz państwu, by mogło dawać takie prezenty, jak ten który opisuję powyżej tym darmozjadom!

    • Cóż to jest to jednorazowe 800zł ( nie znam tematu i opieram się na w/w frustracji) dla tych, co sprawdzają się w pomocy społeczeństwu ( w tym Januszom) w czasie pandemii, klęsk żywiołowych i in. ?
     Komuś solą w oku jest zwiększanie obronności państwa?

     • Jaka to obronność? Że mam w nicku „Typowy Janusz” to znaczy że jestem „januszem” ? Że płacę ponad 3000 zł. dodatkowego podatku tylko dlatego że dobrze zarabiam, mimo tego że rozliczam się z żoną i mam siedmiomiesięczne niemowlę? Solą w oku jest zwiększenie obronności państwa? Darmozjada który siedzi na socjalu? By pobrać dodatkowy przydział? Albo kobiety która bez okularów nie widzi na odległość metra? Albo faceci ledwo 160 wzrostu? Oni mają trzymać karabin? I biegać z pełnym ekwipunkiem? Za moich czasów była komisja wojskowa i weryfikacja, a dzisiaj mamy darmozjadów nienadających się do służby, tak wygląda ta obronność państwa wg Ciebie? Cyrk!

  • A skąd masz takie informacje? Test o Covid wypełniali wszyscy żołnierze SZ RP i nikt nikomu za to nie płacił. Ale komentarz typowy jak i podpis komentujacego.

   • Od koleżanki mojej żony która sama się pochwaliła! Od ponad rok na wychowawczym, i ani razu nie była na poligonie. Ty jesteś taki tępy że z nazwy użytkowników szukasz poziomu inteligencji? ***!

    • Ma rację..w tym służą ciamajdy ze szkoly najgorsze, gonione od zawsze i zawsze ostatnie wszędzie, albo hipokryci którzy poza czubem wlasnego nosa nie widza nic, gadasz z takim, mimo wszystko, rozmawiasz jak z 2 człowiekiem to jakaz to nie służba i co oni tam nie wyprawiają..i te damessy..ehh osobiscie znam przyklady gdzie dla galganiar oto OT to niczym Vietnam albo conajmniej udzial w komando jakimś, nie wiem co im to daje ale po za tym to nie reprezentuja soba za wiele, więc widocznie im to w czymś pomaga, buduje je moze, mentalnie jakos podnosi..cale to „wojsko” to maskarada gdzie za tym papierowa juz armia i „sojusznicy” ale to temat rzeka.

     • Dokładnie dużo by gadać…Damessom wystarczą kredki do makijażu i zrobią z siebie komandosa rodem z propagandowego filmu Komando, i tylko tyle…

    • Od koleżanki mojej żony wiem, że wszystkie Janusze to fajne chłopaki!

     • No tak, delikwent na co jeździ pełnoletnim struclem w przepoconej brudnej czapeczce z daszkiem do góry , a obok siedzi nieomylna kiedyś blachara , dzisiaj żona co Jerzy zna wszerz i wzdłuż i wpisuje do CV jako jedyne osiągniecie by wstąpić do „bojówek Macierewicza”. Jaka formacja taka „elyta”…

     • Dokładnie dużo by gadać…Damessom wystarczą kredki do makijażu i zrobią z siebie komandosa rodem z propagandowego filmu Komando, i tylko tyle…

 8. Po pierwsze, jeżeli nie ćwiczy, to jej nie płacą. Po drugie, kobiety z chwilą poinformowania, że są w ciąży, są zawieszane w obowiązkach do 6 miesięcy po urodzeniu i też im się nie płaci.
  A może koleżanka żony jest szeregowy zawodowym? A to już inna bajka. Znam przypadki kobiet, które urodziły po 3 dzieci jedno po drugim i po 6 lat nie pracowały.
  To co przedstawiłem wynika z ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.

  • Regulamin regulaminem, ale co powiesz faktach dokonanych w tej „elitarnej” formacji, jak taka jedna przychodzi na dwa dni weekendowe by przygarnąć przydział, zapchać kichę i odpocząć, a w trakcie sprawdzania okazuje się że jest karmiącą matką? Bo niedawno urodziła? Tylko dlatego ją wcisnęli do tej „elitarnej jednostki” bo tatuś był starym trepem? To nawet śmieszne nie jest…

   • Ja rozumiem twoje rozgoryczenie, że ciebie nawet do WOT nie chcieli przyjąć. Zazdrość jest niedobra.

    • Rozgoryczenie? Do wot? Ja byłem kontrolowany przez WKU – Wojskowa Komenda Uzupełnień z książeczką wojskową po komisji z daną kategorią , a w moich czasach usunięcie ze studiów oznaczało kamasze! Rozgoryczenie? Z różnicą że nie wybierają siłą najlepszych? A idą same fajtłapy? Litości…