15 kwietnia to Światowy Dzień Trzeźwości. Policjanci w Lublinie sprawdzają trzeźwość kierowców (zdjęcia)
11:26 15-04-2025 | Autor: redakcja

Z okazji Światowego Dnia Trzeźwości, przypadającego na 15 kwietnia, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie od samego rana prowadzą wzmożone działania kontrolne. Akcja „Trzeźwość” ma na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego kierowców, którzy prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu.
Policjanci przypominają, że każda, nawet niewielka ilość spożytego alkoholu, wpływa na percepcję, refleks i zdolność oceny sytuacji na drodze. Trzeźwość za kierownicą to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim kwestia odpowiedzialności – zarówno za siebie, jak i za innych uczestników ruchu.
Kierujący pojazdem odpowiada nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również za życie i zdrowie pasażerów oraz innych osób poruszających się po drogach – zaznaczają policjanci. Alkohol zmienia sposób postrzegania rzeczywistości, spowalnia reakcje i znacznie zwiększa ryzyko wypadków.
W marcu ubiegłego roku wprowadzono zaostrzone przepisy dotyczące odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nowelizacja prawa wprowadziła m.in. przepadek pojazdu jako jedną z sankcji wobec nietrzeźwych kierowców. To zdecydowany krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i ograniczenia liczby tragicznych zdarzeń.
Dla osób, które mają wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, policja przypomina o możliwości bezpłatnego zbadania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Taką usługę oferują wszystkie jednostki Policji w kraju.
Policja apeluje, aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu – nawet w niewielkiej ilości. W razie potrzeby warto skorzystać z alternatywnych form transportu lub odczekać odpowiedni czas, zanim ponownie zasiądzie się za kierownicą.

fot. Policja Lublin

fot. Policja Lublin
A policja zaczęła od siebie tą akcję?
Jak możesz zacząć jak on jeszcze po wczorajszym nie wytrzeżwiał
Chyba lepiej, gdy drogą porusza się tylko „pijany policjant” niż pijany policjant i do tego jeszcze zwykły pijak cywil.
Ja tam się boje na trzeźwo jeździć.
Przypominam policjantom o konieczności pełnego wylegitymowania się kierowcom.
Czyli jest okazja! 😀
jutro swiatowy dzien bez kielicha, a pojutrze swiatowy dzien pustej sztofki. Milicja swietuje tygodniami!
Może będzie mniejszy ruch w Lublinie? Więcej kontroli, mniej rozgłosu.
Nie eliminowanie, tylko czasowe usunięcie. Wiadomo przecież, że patologia na drogi wraca. Trzeba by im łapy poobcinać, żeby ich wyeliminować z dróg
Ściana wschodnia przoduje niestety w statystykach alkoholowych… W Polsce jest ponad 3,5 mln alkoholików. Ilu z nich to kierowcy? Sam zakaz najczęściej jest ignorowany. Alkoholik powinien być wyśłan y na leczenie, jak nie to ponowny egzamin. Oczywiście jak dopriwadzi do wypadku i są poszkodowani, to odsiadka..
Co roku policja zatrzymuje 100 ty spijanych kierowców a wolne somdy i tak wypuszczają takich bandytów. Nawet auta nie zabierają
pijane kierowce powoduką ok. 10 % wypadków.
mnie bardziej przerażają trzeźwi debile , a lbo na prochach
Sprawdzają a następnie rozdają pouczenia. A później zaczepiają rowerzystów I pieszych oraz karzą om dmuchać w alkomat. Kierowcy zawsze pod ochroną a policja musi się wykazać i kara NURD.