690 680 960

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Czas nauczyć się robić pisanki

Jako że do Świąt Wielkiej Nocy zostało coraz mniej czasu, a nieodłącznym ich elementem są palmy oraz pisanki, warto już teraz pomyśleć o nauce ich przygotowywania.

W Lublinie po raz czwarty będą się odbywały warsztaty Wielkanocne, ich organizatorem jest Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Zapisy na nie właśnie ruszyły, i warto się pośpieszyć, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.

Tegoroczne warsztaty rozpoczną się 4 marca. Uczestnicy pod okiem utalentowanych twórczyń z różnych regionów etnograficznych kraju będą się uczyć wykonać palmy i pisanki. Zajęcia będą się odbywały od 4 do 22 marca.

Program:

4-5 marcaWiesława Wojda nauczy wykonywać wielobarwne i misterne wycinanki oraz pisanki oklejane tradycyjnymi wzorami pisanki łowickie.

6-7 marca – Halina Witkowska z kurpiowskiej Puszczy Białej zaprezentuje pisanki kurpiowskie oklejane sitowiem i muliną. Jednocześnie będzie można posłuchać o kurpiowskich potrawach regionalnych.

11-12 marca – Bogumiła Wójcik z  Olszanki niedaleko Krzczonowa przekaże wiedzę o pisankach lubelskich, wzorowanych na tradycjach krzczonowskich. Wykonywane są one techniką batikową- autor rysuje woskiem tradycyjne wzory tzw. grabki i wiatraczki.

13-14 marcaElżbieta Pokora będzie pokazywać metody wykonywania tradycyjnych pisanek opoczyńskich.

19-20 marcaWiesława Kucharzyk pochodząca z naszego regionu pokaże proces powstawania zgodnych z tradycją palm lubelskich. Wykonuje się je z suszonych traw, kwiatów, bukszpanu i wielu innych ciekawych roślin. Będzie to również okazja na naukę dla dzieci, gdyż artystka wykonuje bardzo popularne palmy przypominające wielkanocne zwierzątka.

21-22 marca – Jadwiga Niedźwiedzka z kurpiowskiej Puszczy Zielonej specjalizuje się w palmach kurpiowskich. Wykonuje je z kwiatów stworzonych z bibuły.

Warsztaty są przeznaczone zarówno dla osób indywidualnych jak i dla grup zorganizowanych. Grupy mogą się zapisywać na każdą z propozycji zaś osoby indywidualne tylko na warsztaty w dniach 4,13 i 21 marca na godzinę 16.30. Opłata wynosi 15 złotych od osoby.

Miejsca rezerwować można wyłącznie telefonicznie w Galerii Sztuki Ludowej przy ul. Grodzkiej 14 pod numerem telefonu 81 532 37 45

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.4911zł -0.34%
  • GBP 5.4564zł 0.76%
  • EUR 4.6892zł 0.45%
  • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin