Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zakup roweru na firmę – czy można wliczyć w koszty?

Rower to środek lokomocji, który sprawdza się w wielu warunkach. Nie tylko na dojazdy do szkoły, czy na spotkania ze znajomymi. To również jednoślad, który jest wykorzystywany przez przedsiębiorców. Ale czy możliwy jest zakup roweru na firmę? Czy można wliczyć go w koszty prowadzonej działalności gospodarczej? Przekonajmy się!

Rower na firmę a koszt uzyskania przychodów  – czy można go kupić?

Mogłoby się wydawać, że zakup roweru na firmę nie jest możliwy. Zazwyczaj ze środkiem lokomocji wykorzystywanym przez przedsiębiorców, kojarzy się samochód. Dlatego najczęściej poruszanym tematem jest leasing, jako jedno z opłacalnych rozwiązań. Tylko co wtedy, gdy przedsiębiorca porusza się po dużym mieście, w którym korki to codzienność? Okazuje się, że rower jest wtedy znacznie lepszym środkiem transportu.

Ci przedsiębiorcy, którzy chcą kupić rower na firmę, muszą wiedzieć, że jest to możliwe. Oczywiście jednoślad musi być wykorzystywany do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zalicza się do nich m.in. dojazd do miejsca prowadzenia firmy, a także na spotkania z klientami.

Czy oprócz samochodu można kupić także rower na firmę?

Samochód to najczęściej wybierany przez przedsiębiorców środek lokomocji. Jednak jego posiadanie, nie sprawia, że zakup roweru na firmę jest niemożliwy. Ważne jest jednak wykazanie, że jednoślad został faktycznie nabyty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i jest wykorzystywany do osiągania przychodów lub ich zabezpieczenia.

Czy od roweru na firmę można odliczyć VAT?

Przedsiębiorcy, będący czynnymi płatnikami VAT mogą odliczyć cały ten podatek od zakupu roweru na firmę. Dzięki temu, jeśli jednoślad kosztuje 2500 zł netto, to jego wartość VAT w wysokości 575 zł może być odliczona.

Jaki rower na firmę kupić?

Skoro wiadomo już, że możliwy jest zakup roweru na firmę, czas przystąpić do wyboru odpowiedniego jednośladu. Według pracowników sklepu rowerowego PGBikes w tym przypadku sprawdzają się 3 rodzaje: miejskie, górskie oraz elektryczne. Rowery typowo miejskie zapewniają komfort podróżowania po zurbanizowanym terenie i jemu są dedykowane. Rama w takich modelach jest wyposażona nisko umieszczoną górną rurę. Tym samym wsiadanie i zsiadanie z takiego jednośladu jest bardzo wygodne. Poza tym konstrukcja ramy oraz kierownicy wygiętej w kierunku użytkownika umożliwia zajęcie wygodnej pozycji, a jednocześnie zwiększającej bezpieczeństwo i pozwalającej na ciągłe obserwowanie otoczenia.

Jako rower na firmę sprawdzi się także model górski. Co prawda, jest on przeznaczony do jazdy poza terenem zabudowanym, ale w nim również doskonale się sprawdza. Z racji zastosowania w rowerze górskim dużych kół oraz szerokich opon wyposażonych w agresywny bieżnik, znacznie łatwiej jest nim manewrować po mieście i wjeżdżać np. przez krawężniki.

Trzecim ciekawym rozwiązaniem, jest zakup elektrycznego roweru na firmę. Takie jednoślady wyposażone w silnik pomagają w szybszym i łatwiejszym dotarciu do celu, np. na spotkanie z klientami. Z racji wspomagania napędzania roweru, użytkownik mniej się męczy. Tym samym podczas spotkań z klientami można wyglądać świeżo.

Warto jednak pamiętać, aby rower nie był zbyt drogi, ponieważ jego zakup na firmę może być podważany przez pracowników urzędu skarbowego.

Potrzebujesz więcej informacji na temat? Sprawdź koniecznie artykuł: Zakup roweru na firmę

Podsumowanie

Zakup roweru na firmę to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w dużym mieście, gdzie bardzo często są korki. Jednoślad w takich sytuacjach może zastąpić samochód. W przypadku kupna roweru na firmę możliwe jest również odliczenie całego podatku VAT.