Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Zakłady Azotowe wznawiają pracę. Rusza produkcja nawozów

W środę wznowiona została praca na liniach produkcyjnych nawozów w puławskich Zakładach Azotowych. Jak wskazuje firma, na razie chodzi o podstawowe produkty, na które jest zapotrzebowanie.

W puławskich Zakładach Azotowych wznowiona została produkcja nawozów. Jak wskazują władze spółki, decyzję taką podjęto z uwagi na „zmianę warunków rynkowych”. Dokładnie chodzi o nawozy azotowe w Segmencie Agro, czyli produkty z serii Pulan, Pulrea, a także Saletrzak i RSM. W dalszym ciągu pozostaje wstrzymane wytwarzanie melaminy.

Wstrzymanie linii produkcyjnych miało miejsce w sierpniu, a decyzję taką podjęto z uwagi na drastyczny wzrost cen gazu. Z uwagi, że Grupa Azoty jest jednym z największych odbiorców gazu w Polsce, podwyżka o kilkaset procent sprawiła, że produkcja przestała być rentowna.

W ostatnim czasie sytuacja na rynku gazu ziemnego zaczęła się normować, zaś jego cena spadać. W momencie wstrzymywania produkcji nawozów w Azotach ceny gazu w holenderskim hubie TTF sięgały 280 euro za MWh. Wczoraj było to już ok. 160 euro za MWh.

Przypomnijmy, po tym, jak cena gazu zaczęła osiągać rekordowy poziom, analogiczną decyzję o wstrzymaniu produkcji nawozów podjęły również inne grupy chemiczne, w tym należący do PKN Orlen Anwil, czy też Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Podobnie postąpili również zagraniczni producenci.

(fot. Grupa Azoty)

7 komentarzy

  1. Ale nawozy nie będą po 1200 złotych z tonę jak wcześniej tylko 4500 lub więcej.
    Brawo PiS.

  2. A pszenicę to po ile rolnik chce oddawać? Paliwo to znikomy koszt produkcji, nawozy niewielki a zyski i dopłaty i co 5 lat darmowe 50 tys, 150 tys za free to tego już nikt nie widzi? A potem płacz i lament, że w marketach zachodnia żywność skoro polski rolnik się ceni bo musi mieć niemiecki ciągnik zwany traktorem.

  3. Marian,Marian jak nie mam zielonego pojęcia na tematy o których piszą, to się nie wypowiadam- przemyśl to! Zanim następnym razem znowu zrobisz z siebie wiadomo kogo! 🙂

    • Zapewne Marian myśli że traktor pali 6 litrów na 100km a garść nawozów wystarczy na 1 hektar no i na zachodzie robią w polu jeszcze ruskimi traktorami.

  4. Co za tłumoki piszą te komentarze .

Z kraju

Sport