Żaden autobus firmy Warbus nie wyjechał dzisiaj na ulice Lublina. Sprawdź na jakich liniach są problemy

W środę przedstawiciel firmy Warbus poinformował, że zaprzestaje wykonywać usługi przewozowe na terenie Lublina. Od rana mieszkańcy miasta mają problemy z przemieszczaniem się z powodu braku pojazdów na kilkunastu liniach.

ZTM Lublin przesłało do nas komunikat w związku z zaprzestaniem wykonywania kursów na kilkunastu liniach przez firmę Warbus.

– Z powodu nagłego zaprzestania świadczenia usług przewozowych przez firmę Warbus wybrane kursy linii 2, 3, 6, 10, 13, 14, 20, 26, 30, 31, 32, 39, 40, 42, 45 nie zostaną wykonane. Żaden autobus przewoźnika nie wyjechał dzisiaj na ulice miasta – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Jak już informowaliśmy na początku czerwca, przewoźnik wypowiedział obowiązującą do 2024 roku umowę na świadczenie usług komunikacyjnych. Jak twierdził Paweł Szymonik, Dyrektor Generalny Warbusa, powodem takiej decyzji miał być brak uczciwości ze strony Zarządu Transportu Miejskiego.

Tłumaczył, że przez ponad pół roku współpraca przebiegała bez żadnych problemów. Jednak od lipca 2017 roku zaczęły się nieporozumienia związane z wynagrodzeniem za świadczone usługi. Poszło o zawartą w umowie kwartalną waloryzację stawki za wozokilometr. ZTM Lublin bez żadnych podstaw faktycznych i prawnych, wbrew jasnym i klarownym postanowieniom umowy w sposób jednostronny miał zmienić zasady naliczania waloryzacji i wypłacać spółce mniejsze kwoty, niż ta wyliczała.

Z kolei przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego tłumaczyli, że zarzuty Warbusa są bezzasadne i określono je, jako próbę wyłudzenia pieniędzy. Co więcej pozostali przewoźnicy nie występowali z roszczeniami w tym zakresie, uznając sposób liczenia waloryzacji za prawidłowy, nigdy też nie mieli żadnych wątpliwości dotyczących sposobu waloryzacji. Podkreślano również, że wszystkie należności wynikające z umowy ZTM reguluje na bieżąco i bez opóźnień. Wielokrotnie również na wniosek wykonawcy ze względu na trudną sytuację finansową, miał dokonywać wcześniejszych płatności na rzecz przewoźnika.

Rozmowy pomiędzy Warbusem a ZTM, odnośnie dalszej realizacji umowy nie przyniosły skutku i firma miała wykonywać swoje usługi tylko do końca sierpnia. Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy informację, że z powodów ekonomicznych autobusy Warbusa przestaną kursować już teraz. Pierwsze pojazdy zaczęły zjeżdżać z tras już wczoraj.

– Pasażerów prosimy o korzystanie ze strony sip.ztm.lublin.eu oraz aplikacji MyBus w celu sprawdzenia najbliższych odjazdów autobusów ww. linii. Serdecznie przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z brakiem realizacji kursów. Szczegółowe komunikaty będą publikowane sukcesywnie na naszej stronie internetowej i podawane na bieżąco do Państwa wiadomości – wyjaśnia Justyna Góźdź z ZTM.

Firma Warbus zawiesiła także kursy w Elblągu. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu Spółka z o.o. poinformował:

– W dniu wczorajszym tj. 17 lipca 2019 r. około godziny 19.15 otrzymaliśmy informację od Dyrektora elbląskiego oddziału spółki Warbus, że z dniem jutrzejszym zaprzestają świadczenia usług przewozowych na terenie Elbląga. Informacja ta została następnie potwierdzona pisemnie przez Prezesa Zarządu WARBUS sp. z o.o. – czytamy w komunikacie ZKM w Elblągu.

W podobnym tonie była informacja Gminy Oborniki, gdzie Warbus także zaprzestał świadczenie usług.

– W związku z informacją, jaką Gmina Oborniki otrzymała w godzinach wieczornych 17 lipca 2019 r. od firmy Warbus sp. z o.o. o zaprzestaniu świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego z przykrością informujemy, iż z dniem 18 lipca 2019 r. wszystkie kursy komunikacji miejskiej zostają zawieszone. Jak informuje Warbus, głównym powodem zaprzestania świadczenia usług, a tym samym zawieszenia kursów są kłopoty finansowe, wynikające z innych umów zawartych przez spółkę – brzmi komunikat na stronie Gminy Oborniki.

Zakończenie świadczenia usług przewozowych w innych miastach Warbus tłumaczy brakiem zapłaty za wykonane usługi przewozowe na terenie Lublina i Gminy Lublin. Warbus miał otrzymać za realizację tych usług 6 mln złotych.

– W związku z zaistniałą sytuacją braku realizacji części kursów, w celu ułatwienia pasażerom poruszania się po mieście informujemy, że w dniu dzisiejszym oraz jutrzejszym (18-19 lipca br.) osoby, które mają ważny bilet okresowy na dowolną 1 linię, mogą korzystać ze wszystkich linii komunikacji miejskiej – informuje Justyna Góźdź z ZTM Lublin.

(fot. Gmina Oborniki, lublin112.pl)

Zobacz również

27 komentarzy

  1. Zatrudnijmy więcej niekompetentnych urzędników…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew