Środa, 04 grudnia 202404/12/2024
690 680 960
690 680 960

We wtorek w woj. lubelskim prognozowane są burze śnieżne. Możliwe opady śniegu i krupy śnieżnej oraz silny wiatr do 75 km/h

W drugiej części dnia nad regionem prognozowane są burze śnieżne w chłodnej masie powietrza. Pierwsze burze możliwe są dziś około godz. 12.00-13.00, ze szczytem intensywności od godz. 14.00 do godz. 18.00. W silnych opadach konwekcyjnych możliwy jest gwałtowny spadek widzialności do 200-400 metrów. Zachowajmy ostrożność w zasięgu śnieżyc konwekcyjnych, które mogą okazać punktowo intensywne.

We wtorek pogoda we wschodniej połowie kraju kształtowana jest początkowo jeszcze przez odsuwający się w głąb Rosji niż o imieniu Khusru i związany z nim front atmosferyczny. Coraz większy wpływ na pogodę ma wyż baryczny z centrum nad Alpami o imieniu Liliosa. Docierać będzie w dalszym ciągu chłodne powietrze arktyczne morskie z wysokich szerokości geograficznych. W drugiej części dnia nad regionem pojawią się burze śnieżne w chłodnej masie powietrza.

Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie chwiejność termodynamiczna do 200-400 J/kg. Dlatego możliwe są w regionie słabe burze na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Z chmur konwekcyjnych zdarzą się opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Wtorkowa konwekcja okazać może się niezwykle fotogeniczna. Dlatego warto uważnie obserwować dzisiejsze niebo. Pojawić mogą się okazałe wały szkwałowe, piękne smugi kondensacyjne i chmury mammatus oraz tęcze.

W krótkim czasie krajobrazy mogą ulec zabieleniu po opadach śniegu i deszczu ze śniegiem. Dodatkowo najsilniej rozbudowane cumulonimbusy mogą wygenerować wyładowania atmosferyczne w woj. lubelskim. Pierwsze burze możliwe są dziś w godz. 12.00-13.00. Ze szczytem intensywności od godz. 14.00 do 18.00. Po godz. 19.00 przewiduje się, że nie powinno już grzmieć w regionie. W zasięgu konwekcji nasili się prędkość wiatru do 50-75 km/h.

Zjawiska burzowe możliwe są dziś głównie w zachodniej, centralnej i południowej części regionu, ale lokalnie nie można wykluczyć ich na pozostałym obszarze woj. lubelskiego. Aktywność elektryczna nie okaże się wysoka, ale pojedyncze wyładowania doziemne i chmura-chmura są możliwe. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka ośrodków konwekcyjnych. W przerwie pomiędzy opadami zdarzą się większe przejaśnienia i rozpogodzenia.

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Zwłaszcza w drugiej części dnia. Słabe i umiarkowane przelotne opady śniegu, przejściowo możliwe opady mieszane i krupy śnieżnej. Lokalnie możliwe burze w woj. lubelskim. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 3°C do 4°C. W zasięgu komórek konwekcyjnych możliwy gwałtowny spadek temperatury do około 0°C, a nawet do około -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, północno-zachodni. Zwłaszcza w zasięgu konwekcji i burz śnieżnych.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Lokalnie możliwe słabe opady śniegu. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od -6°C do -3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Lokalnie drogi śliskie i oblodzone po dziennych i wieczornych opadach. Dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność.

W środę prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Bez opadów atmosferycznych. Znajdziemy się w zasięgu wędrownego wyżu z centrum nad Bałkanami, który klinem sięgać ma nasz region. Arktyczne powietrze odsuwać ma się za wschodnią granice. Będzie znacznie cieplej niż we wtorek. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 5°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni, skręcający pod koniec dnia na zachodni i południowo zachodni.

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego. Ciśnienie ma spadać. Na krańcach północnych możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od -2°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Koniec marca zapowiada się z dużym ociepleniem, lecz nietrwałym. Już w czwartek zobaczymy nawet 12°C. W piątek możliwe nawet 14°C. Prawdopodobne są pod koniec marca burze w cieplejszym powietrzu i częste opady. Prawdopodobnie znów na początku kwietnia dotrze do nas masa pochodzenia arktycznego morskiego. Szczególnie pod koniec bieżącego i na początku przyszłego tygodnia. Niskie temperatury nie będą rzadkością, nawet z możliwością kolejnych przymrozków i większego mrozu nocami oraz o poranku w woj. lubelskim. Za dnia na termometrach zobaczymy wartości dodatnie, lecz pierwsza połowa kwietnia może zapisać się jako chłodna i wilgotna, nawet z możliwością opadów śniegu o większym natężeniu. Tylko nieliczne dni mogą być z temperaturą powyżej normy dla tego okresu. Wkrótce podamy więcej informacji, gdy prognozy ustabilizują się.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

2 komentarze

  1. Greta gdzie to ocieplenie klimatu?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia