Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wystawiła na sprzedaż router, straciła 5 tys. złotych

Mieszkanka powiatu puławskiego straciła 5 tysięcy złotych, próbując sprzedać router przez Internet. Kobieta kliknęła w przesłany przez potencjalnego kupca link, udostępniła swoje dane, a następnie autoryzowała kilka transakcji za pomocą kodów BLIK. Środki zostały pobrane z jej konta, a kontakt z oszustem urwał się.

Mieszkanka gminy Markuszów skontaktowała się z dyżurnym puławskiej jednostki, informując o oszustwie w trakcie transakcji internetowej. Z jej relacji wynikało, że umieściła ogłoszenie o sprzedaży routera na portalu Marketplace, na co szybko zareagował mężczyzna, deklarując chęć zakupu urządzenia.

Aby finalizować transakcję, mężczyzna przesłał kobiecie link, który miał stanowić potwierdzenie dokonanej przez niego płatności. Nieświadoma ryzyka kobieta kliknęła w link i podała swoje dane osobowe, m.in. imię, nazwisko, PESEL, numer konta bankowego oraz kod zabezpieczający z karty bankowej. Wkrótce potem otrzymała prośbę o potwierdzenie realizacji transakcji przy użyciu kodów BLIK, co miało być dodatkowym zabezpieczeniem transakcji.

Kobieta niezwłocznie potwierdziła te transakcje, lecz wkrótce uświadomiła sobie, że z jej konta zniknęło 5 tysięcy złotych. Jak można się domyślić, kontakt z rzekomym kupującym został utracony. Sprawą zajmują się policjanci i ostrzegają przed ryzykiem takich transakcji.

– Apelujemy o rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji online. Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Nie powinniśmy otwierać podejrzanych linków i logować się przez nie do swojego banku. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy. Dokładnie czytajmy regulamin portalu, na którym umieszczamy ofertę. Są tam informacje między innymi na temat form zapłaty za towar. Jeśli osoba zainteresowana kupnem towaru będzie żądała innych danych niż te, o których pisze regulamin to ich nie przekazujmy, prawdopodobnie jest to oszustwo – informuje komisarz Ewa Rejn – Kozak z puławskiej Policji.

3 komentarze

  1. Prezes Polski ma rację. Pieniądze trzyma się w pudełku w szafie. A jeżeli się nie mieszczą, to trzeba jak Pinokio: trzymać w kontenerze w hangarze.

  2. Albo jak Nowak w kredensie kuchennym,

Dodaj komentarz

Z kraju