690 680 960

Wyłącznik tachografu w tureckiej ciężarówce. Kierowca pojedzie dalej, jak sporo zapłaci (zdjęcia)

Nielegalny wyłącznik tachografu, to wynik kontroli tureckiej ciężarówki wiozącej żywność z Turcji na Białoruś. Kierowca będzie kontynuował dalszą jazdę dopiero po naprawie tachografu i uiszczeniu 12 000 złotych kaucji na poczet grożącej przewoźnikowi kary pieniężnej.

W minioną środę w okolicach Terminala Celnego w Koroszczynie, na drodze krajowej nr 68, inspektorzy transportu drogowego zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, należący do tureckiego przedsiębiorcy. Pojazd przewoził żywność z Turcji na Białoruś.

W trakcie czynności kontrolnych stwierdzono, że nadajnik impulsów zainstalowany w skrzyni biegów został zmodyfikowany. Powyższa przeróbka pozwalała na dowolne wyłączanie tachografu tak, że pomimo ruchu pojazdu tachograf rejestrował okres odpoczynku. Analiza danych zapisanych przez tachograf wykazała, że w ostatnim okresie kierowca nie korzystał z tego urządzenia. Dodatkowo zmodyfikowana była instalacja elektryczno-elektroniczna pojazdu.

Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Na poczet grożącej kary pieniężnej pobrano 12 000 złotych kaucji, a dodatkowo przewoźnik musi pokryć koszty związane z wymianą przerobionych elementów tachografu i kosztów pracy serwisu.

(fot. WID)

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas