Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wreszcie ruszy budowa zachodniej części obwodnicy Lublina (foto, mapa)

Po latach przepychanek, odwołań i protestów w końcu ruszą prace przy budowie zachodniego odcinka obwodnicy Lublina. Dzisiaj podpisano umowę na realizację inwestycji.

Za ponad dwa lata kierowcy pojadą zachodnim odcinkiem obwodnicy Lublina, od węzła Sławinek do Konopnicy. Dzisiaj w Lublinie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę na realizację inwestycji. Głównym wykonawcą będzie Budimex, który został wybrany oferując w przetargu kwotę blisko 423,9 mln zł.

Teraz wykonawca będzie miał 19 miesięcy na realizację zadania i w tym czasie ma zbudować odcinek drogi ekspresowej o długości 9,8 km. Dodatkowo dwa węzły Lublin Szerokie – na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 830 oraz Lublin Węglin – na skrzyżowaniu z przebudowanym odcinkiem drogi wojewódzkiej 747. Wybudowane będą także dwa wiadukty, przejścia dla zwierząt oraz kładka dla pieszych i rowerzystów. Na wykonane prace Budimex daje także 10 lat gwarancji.

Gotowa trasa ma być oddana w grudniu 2016 roku, gdyż do czasu budowy nie wlicza się okresów zimowych. Po zakończeniu tego odcinka obwodnicy, kierowcy jadący od strony Kraśnika w ciągu 5 minut dojadą do węzła Lublin Sławinek. Tam na skrzyżowaniu tras S12, S17 i S19 będą mogli wybrać dalszy docelowy kierunek jazdy. Jak wyliczyli drogowcy, jadąc od strony Kraśnika w kierunku Lubartowa, korzystając z obwodnicy kierowcy w 10 minut ominą Lublin. Obecnie przejazd przez miasto zajmuje nawet godzinę czasu.

Prace przy budowie trasy mogą się zaczynać praktycznie od razu, gdyż zezwolenie na realizację inwestycji zostało wydane a wykonawca przejął już tereny którymi będzie przebiegać obwodnica. Łączny koszt wybudowania zachodniego odcinka, po doliczeniu odszkodowań za przejęte nieruchomości, przygotowanie projektu i nadzór nad inwestycją wyniesie ok. 620 mln zł .

Wreszcie ruszy budowa zachodniej części obwodnicy Lublina (foto, mapa)
(fot. GDDKiA)
2014-10-29 14:29:51

8 komentarzy

  1. którędy przez szerokie ma lecieć ta obwodnica ???

  2. a wie może ktoś kiedy otworzą odcinek od Sławinka do Rudnika?

  3. Mieli na przełomie pazdziernika i listopada.

  4. 31 października – podawali w weekend

  5. dziękuję za informację

  6. dzisiaj o 13

Z kraju

Polityka i społeczeństwo